«Ի՞նչ է իմ ֆիզիկական ազատությունը, եթե իմ երկիրն է վաղուց բանտարկված այս թրքապաշտ ու դավադիր իշխանությունների կողմից»․ Նարեկ Մանթաշյանը ՔԿՀ-ից ուղերձ է հղել
20/05/2022 17:51
«Հայաստան» դաշինքի անդամ Նարեկ Մանթաշյանը քրեակատարողական հիմնարկից ուղերձ է հղել պայքարին միացած քաղաքացիներին․
Արդեն երկրորդ անգամ եմ կոչով դիմում ժողովրդիս քրեակատարողական հիմնարկից։ Մինչ ժողովրդիս դիմելը, իմ փաստաբաններին ու քաղաքական թիմակիցներիս կոչ եմ անում դադարեցնել իմ առողջական վիճակով պայմանավորված բոլոր միջնորդություններն ու գործընթացները։
Ընկերներիս, հարազատներիս, թիմակիցներիս ու, առհասարակ, ոտքի ելած ու պայքարող իմ ժողովրդիս տեղեկացնում եմ, որ ես ամենաառողջն եմ, ամենաուժեղն ու ամենաչկոտրվողը։ Այդպիսին եմ, քանի որ գիտեմ՝ դուք ոտքի եք կանգնել մեր երկրի ազատության, հզորության համար, թուրքական լծից մեր հայրենիքը մաքրելու համար։ Տեսնելով ձեր անկոտրում պայքարը՝ ես այստեղ՝ 4 պատերի ներսում, ավելի ազատ եմ ինձ զգում, քան մարդիկ, ովքեր հրահանգներ ստանալով՝ որոշում են ինձ պահել անազատության մեջ։
Իմացեք, որ հարկ եղած դեպքում պատրաստ եմ ևս 5 տարի լինել անազատության մեջ, միայն թե մեր հայրենիքը դուրս գա այն դժոխային մղձավանջից, որի մեջ այն մտավ 2018-ին։ Հայտնի պատումի նման, ինձ կալանավորել են, բայց իմ մանկահասակ զավականերն են իմ փոխարեն պայքարի շարքերում։ Այդպես է լինելու միշտ, քանի որ հայրենիքից թանկ ու բարձր ոչինչ չկա իսկական հայի համար։
Տեղեկացնում եմ, որ ինձ մոտ ամեն ինչ լավ է, մի մտածեք․․․ի՞նչ է իմ ֆիզիկական ազատությունը, եթե իմ երկիրն է վաղուց բանտարկված այս թրքապաշտ ու դավադիր իշխանությունների կողմից։ Պատիվ է ինձ համար կիսել երկրիս անազատությունը իմ անազատության հետ։ Ուստի, եթե ցանկանում եք ինձ տեսնել ազատության մեջ, առաջին հերթին մեր երկիրն ազատագրեք։ Ազատագրեք՝ առանց հետ նայելու, վճռական մենակի հոգեկերտվածքով։

Член блока «Армения» Нарек Манташян обратился из уголовно-исполнительного учреждения с посланием ко всем гражданам, которые присоединились к борьбе.
Уже второй раз я обращаюсь к своему народу из уголовно-исполнительного учреждения. До этого хочу призвать моих адвокатов и членов политической команды прекратить ходатайства и процессы, связанные с моим состоянием здоровья.
Сообщаю своим друзьям, близким, соратникам и всем вставшим на борьбу людям, что я здоров, активен и несломлен. Остаюсь таким, поскольку знаю, что вы поднялись на ноги за свободу, усиление нашей страны и для избавления нашей Родины от турецкого ига. Видя вашу несгибаемую борьбу, я здесь, в четырех стенах, чувствую себя свободнее, чем те люди, которые выполняя указания, держат меня в заключении.
Знайте, что в случае необходимости, я готов оставаться под арестом еще 5 лет, только бы наша родина выбралась из этого адского кошмара, в который ее вогнали в 2018 году.
Сообщаю, что у меня все в порядке, не беспокойтесь… что такое моя физическая свобода, если моя страна уже давно в плену этой протурецкой и предательской власти? Посему если хотите видеть меня на свободе, то в первую очередь освободите нашу страну. Освободите решительно, не оглядываясь назад, поскольку нам отступать некуда», - заявил Нарек Манташян․