Հակամարտությունների լուծման միակ ճանապարհը խաղաղ բանակցություններն են. Լիտվայի նախագահ
Մայիսի 20-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Լիտվայի Հանրապետության նախագահ Գիտանաս Նաուսեդայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիսավոր ընդունելությանը հաջորդած առանձնազրույցում ՀՀ ԱԺ նախագահը եւ Լիտվայի նախագահը քննարկել են համագործակցության համատեղ օրակարգի հեռանկարները:
Առանձնազրույցին հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Ողջունելով հյուրերին` Ալեն Սիմոնյանը բարձր է գնահատել երկու երկրների միջեւ առկա համագործակցությունը` առանձնացնելով խորհրդարանական բարեկամական խմբերի գործունեությունը: Հանդիպմանը քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում Լիտվայի հետ հետագա գործակցությանն առնչվող հարցեր:
Անդրադարձ է եղել տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին: Լիտվայի նախագահը նշել է, որ հակամարտությունների լուծման միակ ճանապարհը խաղաղ բանակցություններն են եւ հույս է հայտնել, որ շուտով տարածաշրջանում տեւական խաղաղություն կհաստատվի:

Председатель Национального Собрания Ален Симонян 20 мая принял делегацию во главе с президентом Латвийской Республики Гитанасом Науседой, которая находится в Армении с двухдневным официальным визитом.
После официальной церемонии приема состоялась отдельная беседа спикера парламента Армении и президент Латвии, в ходе которой были обсуждены перспективы совместной повестки сотрудничества.
За отдельной беседой последовала встреча в расширенном составе.
Приветствуя гостей, Ален Симонян высоко оценил существующий между двумя государствами уровень сотрудничества, отметив деятельность групп парламентской дружбы. В ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся дальнейшего взаимодействия с Литвой в рамках Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС.
Были затронуты также проблемы региональной безопасности. Президент Литвы отметил, что единственный путь решения конфликтов – мирные переговоры и выразил надежду, что вскоре в регионе установится долгосрочный мир.
Председатель НС в завершение встречи передал теплые приветствия спикеру Сейма Литвы Виктории Чмилите-Нильсен.