Շառլ Միշելի հայտնվելը և նախկինում եղած կոլեկտիվ միջնորդական բանակցային հարթակի «անէացումը» Բաքվին ստարտային լավագույն  պայմաններն է ապահովում բանակցային այս նոր փուլում. Արման Մելիքյան
24/05/2022 18:44
Շառլ Միշելի հայտնվելը և նախկինում եղած կոլեկտիվ միջնորդական բանակցային հարթակի «անէացումը» Բաքվին ստարտային լավագույն պայմաններն է ապահովում բանակցային այս նոր փուլում. Արման Մելիքյան
Aysor.am-ի զրուցակիցն է Արցախի ԱԳ նախկին նախարար Արման Մելիքյանը։
- Պարոն Մելիքյան, ի՞նչ կարծիք և դիտարկումներ ունեք Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, ՀՀ վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի եռակողմ վերջին հանդիպման վերաբերյալ։
- Կարելի է փաստել, որ այժմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դերը մասնակիորեն իր վրա է վերցրել  հենց պարոն Շառլ Միշելը: Ուշագրավն այն է, որ  այսկերպ   կենսագործվում է նախագահ Ալիևի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հետագա գործունեության անիմաստ լինելու վերաբերյալ թեզը:  Շառլ Միշելի հայտնվելն ու նախկինում եղած կոլեկտիվ միջնորդական բանակցային հարթակի «անէացումը» Բաքվին ստարտային լավագույն  պայմաններն է ապահովում բանակցային այս նոր փուլում:
Մենք  պետք է նկատի ունենանք, որ ռուս-ուկրաինական  պատերազմի հետևանքով  ԵՄ-ն ադրեջանական էներգակիրների խիստ կարիքն ունի, և Բաքուն  արդեն իսկ համապատասխան խոստումները տվել է:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում Միշելի հայտարարության կետերը։
- Շառլ Միշելի կողմից հնչեցված կետերը դիտարկում եմ ԵՄ-ի՝ Ադրբեջանից ունեցած նավթագազային ակնկալիքների համատեքստում: Ընդ որում, ԵՄ-ն հայ-ադրբեջանական պայմանավորվածությունների իրականացման լիարժեք երաշխավորը լինել չի կարող, քանի որ մեր տարածաշրջանում ռազմական ներկայություն չունի:
Դրա փոխարեն այսօր արցախահայության անվտանգության երաշխավորի դերում է հանդես գալիս ռուսական խաղաղապահ զորակազմը, իսկ ՀՀ տարածքային անվտանգության երաշխավոր կազմակերպությունն էլ ՀԱՊԿ-ն է: Այսինքն, ստիպված ենք ենթադրել, որ միջնորդական ջանքերի հաջողությունն ապահովելու համար ԵՄ-ն Ռուսաստանի հետ համագործակցություն է ակնկալում մեր տարածաշրջանում:

Появление Мишеля и «исчезновение» прежней коллективной посреднической переговорной площадки обеспечивают Баку наилучшие стартовые условия на этом новом этапе – Арман Меликян
Корреспондент Aysor.am провел интервью с бывшим министром иностранных дел Республики Арцах Арманом Меликяном в связи с состоявшейся в Брюсселе трехсторонней встречей Мишель-Пашинян-Алиев и заявлением по итогам этой встречи.
- Господин Меликян, какое у вас мнение о трехсторонней встрече председателя Европейского Совета Шарля Мишеля, премьер-министра Армении и президента Азербайджана?
- Можно констатировать, что сейчас роль Минской группы ОБСЕ частично взял на себя именно господин Шарль Мишель. Примечательно то, что таким образом реализуется тезис президента Азербайджана Алиева о бессмысленности дальнейшей деятельности Минской группы ОБСЕ. Появление Шарля Мишеля и «исчезновение» существовавшей ранее коллективной посреднической переговорной площадки обеспечивают Баку наилучшие стартовые условия на этом новом переговорном этапе.
Мы должны иметь в виду, что в результате российско-украинской войны ЕС остро нуждается в азербайджанских энергоносителях и Баку уже дал соответствующие обещания.
- Как вы оцениваете пункты заявления Шарля Мишеля?
- Я рассматриваю озвученные Шарлем Мишелем пункты в контексте нефтегазовых ожиданий ЕС от Азербайджана. Причем, ЕС не может быть полноценным гарантом реализации армяно-азербайджанских договоренностей, поскольку не имеет военного присутствия в нашем регионе.
Вместо этого сегодня в роли гаранта безопасности армян Арцаха выступает российский миротворческий контингент, а организация – гарант территориальной безопасности Армении ОДКБ. То есть, мы вынуждены предположить, что для обеспечения посреднических усилий ЕС ожидает сотрудничества с Россией в нашем регионе.