Հայաստանում ներդրումային միջավայրի զարգացումը խթանելու նպատակով, այս տարի կմեկնարկի ԱՌՖԻ (Armenian Financed) ծրագիրը. ԱՆԻՖ
24/05/2022 16:27
Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդը (ԱՆԻՖ) ուրախ է հանրությանը ներկայացնել կազմակերպության 2019- 2021 թթ. զեկույցը։ Այն ամփոփում է ԱՆԻՖ-ի հաշվետու ժամանակահատվածի իրականացրած բոլոր ծրագրերը։ Ստորև ներկայացված են առանցքային մի քանի տվյալներ.
Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտներում ԱՆԻՖ-ը գործընկերների հետ համատեղ ծրագրերով ներդնում է 214 մլն ԱՄՆ դոլար, որի 91 տոկոսը՝ գործընկերների, 9 տոկոսը` ԱՆԻՖ-ի կողմից:
Գործունեության 2,5 տարիների ընթացքում ԱՆԻՖ-ի կողմից ստորագրվել են համագործակցության վերաբերյալ տասնյակից ավելի հուշագրեր և փաստաթղթեր՝ միջազգային ճանաչում ունեցող ընկերությունների հետ:
ԱՆԻՖ-ի շնորհիվ կյանքի են կոչվել երկրի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող երկու խոշոր ներդրումային ծրագրեր.
• Մասդար ընկերության հետ համատեղ «Այգ-1» 200 մՎՏ հզորությամբ արևային կայանի ծրագիրը՝ Արագածոտնի մարզի Թալին և Դաշտադեմ համայնքների տարածքում:
• Էյր Արաբիա ընկերության հետ համատեղ «Ֆլայ Արնա հայկական ազգային ավիաուղիներ» ավիաընկերության ստեղծումը:
ԱՆԻՖ-ի դուստր «Ձեռնարկատեր+պետություն» ներդրումային ֆոնդը շարունակում է ներդրումների միջոցով աջակցել տեղական ընկերություններին: Մինչ օրս ֆոնդի կողմից 6 ընկերությունում իրականացվել է ընդհանուր առմամբ մոտ 10 մլն դոլարի ներդրումային ծրագիր, որի արդյունքում ստեղծվել և ստեղծվելու է ավելի քան 170 աշխատատեղ՝ «Հայր և որդի Երեմյաններ», «Ամբեր Կապիտալ», «Ֆուդ Ռեփաբլիք», «Ապագա Պրոջեքթս», «Գլոբալ Քոննեքթ» ընկերությունների հետ համատեղ:
Ֆոնդի գործունեության նպատակը տնտեսության մեջ մասնավոր կապիտալի ներհոսքի խթանումն է և դրա միջոցով կապիտալի երկարաժամկետ և կայուն աճի ապահովումը՝ ներգրավելով մասնավոր կապիտալ, ընդլայնելով տնտեսական հնարավորությունները։
Հայաստանում ներդրումային միջավայրի զարգացումը խթանելու նպատակով, այս տարի կմեկնարկի ԱՌՖԻ (Armenian Financed) ծրագիրը, որի նպատակն է ներդրումային գործունեությունը տեղաբաշխել նաև առցանց հարթակում` մեծացնելով պոտենցիալ ներդրումների շրջանակը:

Для содействия развитию инвестиционной среды в Армении, в этом году будет запущена платформа ARFI
Фонд государственных интересов Армении (АНИФ) подготовил отчёт о деятельности организации за 2019-2021 годы. В нем представлены все программы, реализованные АНИФ за трехлетний период. Ниже приведены некоторые ключевые данные.
В совокупности за этот период АНИФ инвестировал 214 миллионов долларов в различные отрасли экономики Армении благодаря реализации проектов совместно с партнерами. При этом инвестиции партнеров составили  91%, АНИФ - 9% от общих вложений в проекты.
За период своей деятельности ANIF подписал более десятка меморандумов и других документов о сотрудничестве с компаниями, признанными на международном уровне. Благодаря ANIF были запущены два крупных инвестиционных проекта, имеющих стратегическое значение для страны:
• Строительство солнечной электростанции «Айг-1» мощностью 200 МВт совместно с компанией «Масдар» на территории общин Талин-Даштадем области Арагацотн.
• Создание «Армянской национальной авиакомпании «Флай Арна» совместно с «Эйр Арабия».
Дочерняя компания АНИФ «Предприниматель+Государство» продолжает поддерживать местные компании, предоставляя им инвестиции. На сегодняшний день фондом реализована общая инвестиционная программа на сумму около 10 млн долларов для шести компаний: «Отец и сын Еремяны», «Амбер капитал», «Фуд Репаблик», «Апага Проджектс», «Глобал Коннект». В итоге, благодаря реализации проектов, будет создано более 170 рабочих мест.
Цель Фонда - стимулирование притока частного капитала в экономику, обеспечивая, тем самым, устойчивый долгосрочный прирост капитала за счет расширения экономических возможностей.
Также, для содействия развитию инвестиционной среды в Армении, в этом году будет запущена платформа ARFI (Armenian Financed), целью которой является размещение инвестиционной деятельности на онлайн-платформе, что увеличит объем потенциальных инвестиций. Полный годовой отчет АНИФ вы можете скачать с нашего сайта.