«Հրապարակ». Ադրբեջանը շտապում է, իսկ հայկական կողմը պրոցեսը կանգնեցնելու ո՛չ ցանկություն ունի, ո՛չ հնարավորություն
25/05/2022 09:46
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանազատման եւ սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովները գլխավորում են փոխվարչապետերը՝ Մհեր Գրիգորյանն ու Շահին Մուստաֆաեւը։ Պարզվում է՝ վերջինս ծնվել ու դպրոց է գնացել Հայաստանում։ Մուստաֆաեւները Նոյեմբերյանի Ջուջեւան գյուղի միակ ադրբեջանական ընտանիքն են եղել: Շահինի հայրը Ջուջեւան է տեղափոխվել Ադրբեջանի գյուղերից մեկից, անասուն է պահել: Շահինը (ծննդականով՝ Շահեն) ծնվել է 1965-ին՝ Հայաստանում, մինչեւ 8-րդ դասարանը սովորել է գյուղի դպրոցում, 9-10-րդը՝ Նոյեմբերյանի թիվ 2 դպրոցում: Նա գերազանց տիրապետում է հայերենին, լավ գիտի հայոց պատմությունն ու հայերի նիստուկացը։
Զարմանալին այն է, որ չնայած որոշ կանխատեսումներին, թե պրոցեսները շատ երկար են տեւելու, եւ խաղաղության պայմանագիրն ու սահմանազատման աշխատանքը տարիներ են պահանջելու, Բրյուսելից ընդամենը 2 օր անց՝ մայիսի 24-ին, հապճեպ կազմակերպվեց հանձնաժողովների նախագահների հանդիպումը սահմանին։ Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը շտապում է, իսկ հայկական կողմը պրոցեսը կանգնեցնելու ո՛չ ցանկություն ունի, ո՛չ հնարավորություն»։

«Грапарак»: Азербайджан спешит, а у армянской стороны нет ни желания, ни возможности остановить этот процесс
25/05/2022 10:12
Газета «Грапарак» пишет, что комиссию по делимитации и безопасности государственной границы между Арменией и Азербайджаном возглавляют вице-премьер Мгер Григорян и Шахин Мустафаев. Выясняется, что последний родился и учился в школе в Армении.
«Мустафаевы были единственной азербайджанской семьей в селе Джуджеван Ноемберяна. Отец Шахина переехал в Джуджеван из одного из сел Азербайджана, держал скот. Шахин (в свидетельстве о рождении Шаген) родился в 1965 году в Армении, до 8 класса учился в сельской школе, в 9-10 классе – в школе №2 Ноемберяна. Он прекрасно владеет армянским языком, хорошо знает армянскую историю и быт армян.
Удивительно, что несмотря на некоторые прогнозы, что эти процессы затянуться на длительное время, работа над мирным договором и делимитация требуют долгих лет, через 2 дня после Брюсселя, поспешно была организована встреча председателей комиссии на границе. Очевидно, что Азербайджан спешит, а у армянской стороны нет ни желания, ни возможности остановить этот процесс», - пишет газета.