Հայաստանի կապիտուլյանտ իշխանությունները համաձայնվել են Ալիևի կողմից սահմանված նոր վարչատարածքային բաժանման հետ, որտեղ Լեռնային Ղարաբաղ հասկացություն ուղղակի գոյություն չունի․ Արտակ Զաքարյան
Գարեգին Նժդեհի հրապարակում ընթացող հանրահավաքի ժամանակ ՀՀ պաշտպանության նախկին փոխնախարար, ՀՀԿ խորհրդի անդամ Արտակ Զաքարյանն անդրադարձավ մայիսի 22-ին Բրյուսելում կայացած Շառլ Միշել- Նիկոլ Փաշինյան-Իլհամ Ալիև եռակողմ բանակցությունների արդյունքներին ու հայտարարությանը, որը տարածել է ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելը։
«Ըստ Շառլ Միշելի հայտարարության, Հայաստանը ճանաչում է ոչ միայն թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի արդյունքները, այլև Բաքվի տարածքային ու կոմունիկացիոն ավելի լայն պահանջներ»,- ընդգծեց Արտակ Զաքարյանը։
Նա հիշեցրեց՝ իրենք բազմաթիվ անգամ ասել են, որ ինչպես սահմանագծման, այնպես էլ քարտեզների ու այսպես կոչված անկլավների շուրջ քննարկումները զուտ տեխնիկական խնդիր չեն, ինչպես ներկայացնում է Նիկոլ Փաշինյանը, այլ ամբողջ Արցախը, նաև Հայաստանի մի շարք տարածքները փաթեթային, փաստաթղթավորված հանձնելու ծրագիր։
«Համաձայն այդ ծրագրի, հայկական Արցախն ամբողջությամբ փոխանցվում է Ադրբեջանին, Հայաստանը հրաժարվում է Արցախի և արցախահայության ինքնորոշման իրավունքը պաշտպանելուց։ Բացի այդ, Հայաստանի տարածքը մասնատվում է մի քանի միջանցնքներով՝ ի հաշիվ այդ տարածքների նկատմամբ ՀՀ ինքնիշխան իրավասության սահմանափակման կամ փաստացի վերացման»,- ասաց Արտակ Զաքարյանը։
Արդյունքում, նրա խոսքով, Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից որպես տրանսպորտային միջանցք դիտարկվող կոմունիկացիաներով թուլանալու է Հայաստանի կապը Իրանի և Վրաստանի հետ։
«Հաղորդակցությունները Բաքվին առանձնապես պետք չեն։ Խնդիրը Հայաստանի տարածքի մասնատումն է՝ Հայաստանի լիակատար մեկուսացմամբ ու շրջափակմամբ։
Շառլ Միշելի կողմից Արևմտյան Ադրբեջանի և Նախիջևանի կապի հիշատակումը նշանակում է, որ Հայաստանը, Ադրբեջանը և ԵՄ-ն արդեն իսկ գնում են մի ճանապարհով, որտեղ Լեռնային Ղարաբաղը, որպես քաղաքական, աշխարհագրական միավոր, վերացած է, և Հայաստանի կապիտուլյանտ իշխանությունները համաձայնվել են Ալիևի կողմից սահմանված նոր վարչատարածքային բաժանման հետ, որտեղ ԼՂ հասկացություն ուղղակի գոյություն չունի։
Իսկ Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության և իրավունքների վերաբերյալ ՔՊ-ական դատարկախոսությունները Արցախի ոչ մի կարգավիճակ չեն ենթադրում»,- նշեց Արտակ Զաքարյանը։
Նա պատահական չհամարեց այն հանգամանքը, որ այս օրերին Ադրբեջանում սկսել են խոսել Արցախի ժողովրդի՝ Ադրեջանի քաղաքացի համարվելու անհրաժեշտության մասին։
Արտակ Զաքարյանը հատկանշական համարեց նաև այն, որ բրյուսելյան բանակցություններից հետո հնչած հայտարարության մեջ ոչ մի խոսք չկա Արցախում ռուսական խաղաղապահ առաքելության մասին, որն այսօր, ըստ էության, Արցախի բնակչության անվտանգության ու հարաբերական խաղաղության միակ իրական երաշխիքն է։
«Իսկ սա նշանակում է, որ ինչ-որ մի պահից Ադրբեջանն ու Թուրքիան, Հայաստանի դավադիր իշխանությունների լուռ համաձայնությամբ, եթե իհարկե, մենք մինչև այդ չհաջողենք, բայց մենք հաջողելու ենք, պահանջ է ներկայացնելու Ռուսաստանին՝ խաղաղարարներին դուրս բերել՝ հիմնավորելով, որ իբրև թե, արդեն ունեն խաղաղության պայմանագիր, և Ադրբեջանը ստանձնել է Արցախի բնակչության իրավունքներն ու անվտանգության երաշխավորությունը»,- ընդգծեց Զաքարյանը։
Այս հերթական դավադրության հեղինակը Նիկոլ Փաշինյան անունով մեկ անձի իշխանությունն է, հավելեց նա ու վստահեցրեց՝ պայքարը պետք է շարունակել՝ թույլչտալու համար, որ հերթական ավանտյուրիստական ծրագիրն իրականանա։

Капитулянтские власти Армении согласились с новым административно-территориальным делением Алиева, где понятия Нагорный Карабах просто не существует – Артак Закарян
25/05/2022 21:21
Бывший заместитель министра обороны, член Верховного органа Республиканской партии Армении Артак Закарян сегодня в ходе митинга на площади Гарегина Нжде обратился к результатам трехсторонней встречи Шарль Мишель – Никол Пашинян – Ильхам Алиев в Брюсселе и заявлению главы Европейского совета.
«Согласно заявлению Шарля Мишеля, Армения признает не только результаты турецко-азербайджанской агрессии, но более широкие территориальные и коммуникационные требования Баку», - подчеркнул Артак Закарян.
Он напомнил о том, что они неоднократно заявляли, как обсуждения вокруг делимитации, так и вокруг карт и анклавов не являются чисто техническими вопросами, как представляет Никол Пашинян. Это программа поэтапной, документированной сдачи всего Арцаха, а также ряда территорий Армении.
«Согласно этой программе, армянский Арцах полностью переходит под контроль Азербайджана. Армения отказывается от Арцаха и защиты права армян Арцаха на самоопределение. Кроме того, территория Армении разделяется несколькими коридорами, за счет ограничения или устранения суверенных прав Республики Армения на эти территории», - сказал Артак Закарян.
По его словам, в результате этого связь Армении с Ираном и Грузией ослабнет за счет коммуникаций, которые Турция и Азербайджан считают транспортным коридором.
«Эти коммуникации не особенно нужны Баку. Задача в расчленении территории Армении – с полной изоляцией и блокадой Армении.
Упоминание Шарлем Мишелем международных грузоперевозок через западный Азербайджан и Нахиджеван означает, что Армения, Азербайджан и ЕС уже идут по пути, где Нагорный Карабах не существует как политическая и географическая единица, и капитулянтские власти Армении согласились с установленным Алиевым новым административно-территориальным делением, где просто нет понятия Нагорный Карабах.
А пустая болтовня «Гражданского договора» о безопасности и правах народа Карабаха не подразумевает никакого статуса Арцаха», - отметил Артак Закарян.
Он посчитал неслучайным то обстоятельство, что в эти дни в Азербайджане начали говорить о том, что народ Арцаха – это граждане Азербайджана.
Артак Закарян также отметил, что в заявлении по итогам брюссельской встречи нет ни слова о российской миротворческой миссии в Арцахе, которая сегодня, по сути, является единственным гарантом безопасности населения Арцаха и относительного мира.
«А это значит, что в какой-то момент, Азербайджан и Турция, с молчаливого согласия предательских властей Армении – если конечно, мы не достигнем успеха, что невозможно – предъявят России требование вывести миротворцев на том основании, что якобы уже есть мирный договор и Азербайджан взял на себя гарантию обеспечения безопасности и прав армян Арцаха», - подчеркнул Артак Закарян.
Он отметил, что автором этого очередного заговора является власть одного человека по имени Никол Пашинян, заверив, что борьба будет продолжаться, чтобы не допустить реализации очередной авантюристской программы.