Ադրբեջանում հայ գերիների իրական թիվը 119-ն է, 39 թիվը խիստ պակասեցված է․ Սիրանուշ Սահակյան
Իրավապաշտպան, ՄԻԵԴ–ում գերիների հարցով ՀՀ ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանը Sputnik Արմենիայի եթերում անդրադարձել է Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների խնդրին։
Իրավական առումով գերիների խնդրին առնչվող քննարկումները նշանակություն չունեն, բայց երբ հայկական կողմը պաշտոնականացնում է թվեր կամ ընդունում փաստեր, որոնք հայանպաստ չեն և հաճախ հակասում են իրականությանը, ապա դա կարող է ձեռք բերել որոշակի իրավական արժեք, Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում ասել է ՄԻԵԴ–ում գերիների հարցով ՀՀ ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանը։
Նշենք, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` պատասխանելով բրյուսելյան հանդիպումներում գերիների խնդրի քննարկմանը վերաբերող հարցին, մայիսի 25-ին ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարեց, որ Ադրբեջանն անընդհատ փորձում է լրացուցիչ պայմանների հետ կապել գերիների վերադարձի հարցը։
«Եթե ՀՀ վարչապետը, հանդես գալով որպես Ադրբեջանի նախագահի խոսնակ, բարձրաձայնում է 39-ը որպես պաշտոնականացված թիվ և ջանք չի գործադրում հրապարակայնացնել նաև Հայաստանի պաշտոնականացված թվերը, ապա դա կարող է ընկալվել որպես կոնսենսուս գերիների իրական թվի առնչությամբ, և հետագա իրավական գործընթացներում Ադրբեջանը կարող է պաշտպանվել` ասելով, որ Հայաստանը նույնպես պաշտոնապես ընդունում է, որ 39 անձից ավել գերիներ չկան, ուստի քննարկումները կարող են բացառապես առնչվել 39 անձանց հայրենադարձմանը», - նշել է իրավապաշտպանը։
Սահակյանի դիտարկմամբ` տրամադրված տեղեկությունները և բարձրաձայնված, պաշտոնականացված տվյալները չեն արտացոլում իրականությունը և հետագայում կարող են շահարկվել իրավական գործընթացներում։
«Մեր ստուգված տվյալներով, որոնց հետևում կան ապացույցներ, ևս 80 անձ եղել է գերեվարված, և նրանք պետք է ողջ հայրենադարձվեին։ Թե ամիսներ կամ տարիներ անց ինչ ճակատագրի են արժանացել, բնականաբար, կա անորոշություն, սակայն որևէ վիճելիության առարկա չէ ինքնին գերեվարման փաստը, ուստի 39 թիվը խիստ պակասեցված է, գերիների իրական թիվը 119–ն է։ Խոսքը 44–օրյա պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո գերեվարված անձանց մասին է», - ասել է Սահակյանը։
Իրավապաշտպանի կարծիքով` Ադրբեջանի իշխանությունները գիտակցում են, որ հարցն ունի իրավական հանգուցալուծում, և եթե քաղաքականության մեջ որոշակի ժամանակահատվածում լուծումներ չտրվեն, ապա դա արվելու է իրավական պարտադրանքի ձևով։ Հետևաբար Ադրբեջանը որոշակի կետում նախընտրելու է թեկուզ քիչ պահանջների ու առևտրի արդյունքում քաղաքական ճանապարհով իրականացնել գերիների հայրենադարձությունը, քան դա անել հարկադրված` առանց քաղաքական սակարկությունների, դատական պարտադրանքի ներքո։
Սահակյանի պնդմամբ` իրավական գործընթացները զսպող են, և կա ակնկալիք, որ եթե միջազգային ճնշմամբ կամ քաղաքական քննարկումների արդյունքում խնդիրը չլուծվի, միևնույնն է, մեր քաղաքացիները պաշտպանված են, և որոշակի ժամանակ անց իրավական հարթության մեջ գերիների հետ կապված խնդիրը լուծվելու է։

Сирануш Саакян: Реальное количество армянских пленных в Азербайджане – 119 человек, цифра 39 слишком приуменьшена
Правозащитник, представитель Армении по вопросу пленных в ЕСПЧ Сирануш Саакян в эфире «Sputnik Армения» прокомментировала проблему находящихся в Азербайджане армянских пленных.
«С правовой точки зрения обсуждения проблемы пленных ни на что не влияют, однако, когда армянская сторона озвучивает уже официальные цифры или принимает факты, идущие во вред себе, – а они, эти факты, зачастую противоречат действительности – вот это уже может получить определенную правовую оценку», - сказала Саакян.
Отметим, что во время правительственного часа в парламенте 25 мая премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на вопрос, касающийся обсуждения проблемы пленных в ходе встреч в Брюсселе, заявил, что Азербайджан постоянно пытается выдвинуть дополнительные условия в этом плане. Пашинян констатировал, что Баку подтвердил факт содержания на своей территории 39 граждан Армении, один из которых – заблудившийся недавно на подконтрольной Азербайджану территории.
«Если премьер Армении, выступая в качестве спикера президента Азербайджана, озвучивает цифру 39 как истину, не пытаясь привести официальные данные от Армении, то это может восприниматься как консенсус в вопросе пленных, и в последующих правовых процессах Азербайджан может защитить себя, сказав, что и Армения официально принимает цифру 39. Следовательно, обсуждения могут идти лишь относительно возвращения стольких людей», - отметила правозащитник.
По наблюдениям Саакян, предоставленные данные и озвученная официальная информация не отражают реальности, и впоследствии могут стать предметом спекуляций в ходе правовых процессов.
«По имеющимся у нас данным, проверенным и основанным на доказательствах, еще 80 человек были взяты в плен, и они должны быть возвращены на родину в целости и сохранности. Естественно, есть некая неопределенность касательно их судьбы, так как прошли месяцы или годы, однако сам факт пленения не подлежит сомнениям. Так что цифра 39 слишком приуменьшена, реальное же количество пленных – 119 человек. Речь идет о тех, кто был взят в плен в ходе 44-дневной войны и после нее», - сказала она.
По мнению Саакян, правовые процессы, связанные с возвращением пленных, идут своим чередом, и основное ожидание от них в том, что они оказывают давление и на политические процессы. Политические игроки, в том числе власти Азербайджана, осознают, что вопрос имеет правовое решение, и если оно не будет найдено в течение определенного периода, то к решению могут принудить юридически. Следовательно, Баку в какой-то момент предпочтет, пусть даже в результате политических торгов, вернуть пленных добровольно, чем сделать это принудительно, по решению суда.
Как утверждает Саакян, правовые процессы играют сдерживающую роль, и можно ожидать, что, если в результате политических обсуждений или международного давления вопрос не решится, то наши граждане хотя бы будут защищены, а спустя некоторое время проблема все же получит решение в правовой плоскости.