Տվյալները լավատեսական են. խնդիր ենք դրել տարվա ընթացքում 7 տոկոս տնտեսական աճ ապահովել. Վարչապետ
Վիճակագրական կոմիտեն հրապարակել է ապրիլ ամսվա վիճակագրական տվյալները։ Ըստ Փաշինյանի՝ տվյալները լավատեսական են։
«Այս տարվա ապրիլին, նախորդ տարվա ապրիլի համեմատ, ունենք 8.8 տոկոս տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի աճ, իսկ չորս ամսվա տվյալներով՝ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի աճը կազմում է 9.4 տոկոս», - ասաց վարչապետը։
Նա նշեց, թե խնդիր են դրել տարվա ընթացքում 7 տոկոս տնտեսական աճ ապահովել։
Փաշինյանի խոսքով՝ 2022 թվականի ապրիլի արդյունքներով՝ Հայաստանում կա գրանցված ու աշխատավարձով վճարվող աշխատավարձերի նոր բացարձակ ռեկորդ՝ 664 հազար 736 աշխատատեղ։
Նախորդ տարվա ապրիլի նկատմամբ՝ միջին աշխատավարձի աճը կազմել է 21 հազար դրամ, իսկ 2018-ի ապրիլի նկատմամբ՝ 60 հազար դրամ։
Փաշինյանն ասաց, թե մոտ 28 միլիարդ դրամով պակաս ծախս են կատարել։ Եթե առաջին եռամսյակում կատարեին, հաստատ կլիներ ոչ թե 8.6 տոկոս տնտեսական աճ, այլ՝ շատ ավելին՝ 9.6 տոկոս։

Данные внушают оптимизм: поставлена задача обеспечить в этом году 7% экономический рост – Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян обратился сегодня на заседании правительства к экономическим показателям.
Статистический комитет опубликовал данные за апрель месяц, которые, по словам Пашиняна, внушают оптимизм.
«В апреле этого года, по сравнению с апрелем прошлого года, мы имеем 8.8% рост показателя экономической активности, а по данным за 4 месяца, показатель экономической активности составляет 9.4%», - сказал премьер.
Он отметил, что правительство поставило задачу обеспечить в этом году 7% экономический рост.
По словам Пашиняна, по итогам апреля 2022 года, в Армении зафиксирован абсолютный рекорд по числу зарегистрированных новых рабочих мест – 664 тысячи 736 рабочих мест.
По сравнению с апрелем 2021 года, средняя зарплата увеличилась на 21 тысячу драмов, а по сравнению с апрелем 2018 года – на 60 тысяч драмов.
Пашинян сказал, что расходы сократились примерно на 28 млрд. драмов. Если бы они сделали это в первом квартале, то экономический рост точно составил бы не 8.6%, а намного выше – 9.6%.