Քանի՞ քառակուսի կիլոմետր հայրենի հող և քանի՞ հազար մարդու կյանք արժե մեկ «հայկական» արբանյակը․ Արթուր Ղազինյան
27/05/2022 19:00
«Հայկական» արբանյակի թեման հերթական անգամ ցույց տվեց, թե որքան խոցելի է մեր հասարակությունը ստերի ու մանիպուլյացիաների առջև, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Ղազինյանը։
«Հայկական» արբանյակի թեման դարձել է վերջին օրերի ամենաքննարկվող թեման: Իշխանության կողմնակիցները ջանք չեն խնայում համոզելու նախ իրենք իրենց, ապա նաև մնացածին, որ տեղի է ունեցել «աննախադեպ» իրադարձություն, և որ Հայաստանն այլևս տիեզերական մասշտաբի գերտերություն է:
Առավել սթափ դատող խելացի մարդիկ, որոնք չեն հավատում այս ստախոսներին, փորձում են գտնել այդ տեղեկությունը հաստատող այլ աղբյուր՝ համոզվելու համար, որ Հայաստանն իրոք այլևս ունի իր արբանյակը և, չգտնելով որևէ ապացույց, պնդում են, որ սրանք, իրենց էությանն ու բնույթին հավատարիմ, կրկին ստում են:
Առաջին խմբի մարդկանց ես չեմ մեղադրում, քանի որ նրանք ամեն կերպ ուզում են իրենց համոզել, որ չեն խաբվել, որ իրենց սիրած մարդիկ դավաճան, ստախոս սրիկաներ չեն: Հոգեբանորեն բարդ է ընդունելը, որ մարդիկ, ում համար դու վիճել ես քո հարազատի, բարեկամի, հարևանի հետ, դուրս են եկել խաբեբա սրիկաներ: Բարդ է ընկալելը, որ քո հավատի ու սիրո արդյունքում մաս ես կազմել քո ընտանիքի ու պետության դեմ պատմական մասշտաբի դավաճանության, կույր սիրո և անդավաճան հավատի հետևանքով մասնակի մեղավոր ես հարազատիդ զոհվելու, անհետ կորելու կամ թշնամու կողմից գերեվարվելու մեջ:
Սեփական սխալն ընդունելն ամեն մարդու տված չէ, դրա համար պետք է համարձակություն, արժանապատվություն և վճռական կամք, ինչը, պետք է ընդունենք, որ քչերին է բնությունով տրված:
Իսկ «հայկական» արբանյակի թեման հերթական անգամ ցույց տվեց, թե որքան խոցելի է մեր հասարակությունը ստերի ու մանիպուլյացիաների առջև, որ տեղեկատվության ճիշտ կամ սխալ լինելն այլևս կարևոր չէ. կարևոր է՝ դու ուզո՞ւմ ես դրան հավատալ, թե՞ ոչ:
Իսկ եթե ավելի կոնկրետ, ապա այստեղ մեկ հարց է ծագում. այսօրվա փոխարժեքով քանի՞ քառակուսի կիլոմետր հայրենի հող և քանի՞ հազար մարդու կյանք արժե մեկ «հայկական» արբանյակը . . .»,- գրել է Արթուր Ղազինյանը։

Сколько квадратных километров родной земли и сколько человечкеских жизней стоит один «армянский» спутник – Артур Казинян
27/05/2022 20:17
Тема «армянского» спутника в очередной раз продемонстрировала, насколько уязвимо армянское общество перед обманом и манипуляциями, написал на своей странице в Facebook депутат парламента от фракции «Армения» Артур Казинян.
«Тема «армянского» спутника стала самой обсуждаемой темой последних дней. Сторонники власти не жалеют усилий чтобы убедить сначала самих себя, а потом и остальных, что произошло «беспрецедентное» событие и что отныне Армения – сверхдержава космического масштаба.
Наиболее трезво рассуждающие умные люди, которые не верят этому лжецу, пытаются найти другой источник, подтверждающий эту информацию, чтобы убедиться, что у Армении действительно уже есть свой спутник и, не найдя какого-либо доказательства, утверждают, что эти, оставаясь верным своей сущности, снова лгут.
Людей первой группы я не обвиняю, поскольку они всячески хотят убедить себя, что не обмануты, что их любимые люди – не предатели, не лживые подонки. Психологически сложно признать, что люди, из-за которых ты спорил со своим близким, родственником, соседом, оказались лживыми подонками. Сложно воспринять, что из-за твоей веры и любви ты стал частью измены исторического масштаба против твоей же семьи и родины, из-за слепой любви и преданной веры отчасти виновен в гибели, пропаже и пленении врагом близкого человека.
Не каждый человек способен принять собственную ошибку, для этого нужна смелость, достоинство решительная воля, что нужно признать, природой дано немногим.
А тема «армянского» спутника в очередной раз продемонстрировала, насколько уязвимо наше общество перед ложью и манипуляциями, что верность или ложность информации отныне неважны, важно – хочешь ты верить этому или нет.
А если конкретнее, то здесь возникает один вопрос: сколько квадратных километров родной земли и сколько человеческих жизней стоит один «армянский» спутник по сегодняшнему курсу …», - написал Артур Казинян.