ՀՀ ՄԻՊ-ը մասնակցել է Միջազգային օմբուդսմենների ինստիտուտի Եվրոպական կոնֆերանսին
Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը մայիսի 26-27 առցանց ձևաչափով մասնակցել է Միջազգային օմբուդսմենների ինստիտուտի 2022թ․ Եվրոպական կոնֆերանսին և Գլխավոր Ասամբլեային (The 2022 European IOI Conference and General Assembly)։
ՄԻՊ-ից հայտնում են, որ Գլխավոր Ասամբլեայի շրջանակներում քննարկվել են Միջազգային օմբուդսմենների ինստիտուտի (ՄՕԻ) կողմից իրականացվող ծրագրերի ընթացքը, Եվրոպայում ՄՕԻ հետագա գործունեությոնը, ինչպես նաև ԵՄ ինստիտուտների հետ հարաբերությունների ռազմավարության մշակման և Օմբուդսմենների ու նրանց աշխատակազմի էթիկայի նորմերի ուղեցույցի մշակման համար աշխատանքային խմբերի ձևավորմանը վերաբերող հարցեր։
Օրակարգային հարցերի քննարկման շրջանակներում՝ տիկին Գրիգորյանը կարևորել է Օմբուդսմենների ու նրանց աշխատակազմի էթիկայի նորմերի ուղեցույցի մշակումը ու իր հետաքրքրությունն ու պատրաստակամությունն է հայտնել մասնակցելու ձևավորվելիք մասնագիտական խմբի աշխատանքներին։

Омбудсмен Армении приняла участие в Европейской конференции Международного института омбудсменов
Защитник прав человека Армении Кристине Григорян 26-27 мая приняла участие в онлайн формате в Европейской конференции и Генеральной ассамблее Международного института омбудсменов 2022 года (The 2022 European IOI Conference and General Assembly).
Как сообщает офис омбудсмена Армении, в рамках Генеральной ассамблеи обсуждались ход реализуемых Международным институтом омбудсмена программ, дальнейшая деятельность Международного института омбудсмена в Европе, а также вопросы разработки стратегии отношений с институтами ЕС и формирования рабочих групп для разработки кодекса этических норм Омбудсменов и их аппаратов.
В рамках обсуждения вопросов повестки Кристине Григорян отметила важность разработки кодекса этических норм Омбудсменов и их аппаратов и выразила готовность участвовать в работах формируемой профессиональной группы.