Ալեն Սիմոնյանի մեքենային ուղեկցող 3 «Տոյոտաներ» գնելու որոշումը չեղարկվել է. «Առավոտ»
Կառավարությունը ապրիլի 7-ին որոշել էր գումար հատկացնել ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանին սպասարկող BMW 750Li ծառայողական մեքենային ուղեկցող Toyota RAV 4 մոդելի ամենագնաց երեք ավտոմեքենա ձեռք բերելու համար։ Այս որոշումը մեծ աղմուկ էր բարձրացրել մամուլում, սոցցանցերում, գրում է «Առավոտ»-ը։
«ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքում վերաբաշխում եւ լրացում կատարելու մասին այդ նախագծով առաջարկվում էր պետական բյուջեով նախատեսված հատկացումների վերաբաշխման արդյունքում ժամանակավորապես ազատ ֆինանսական միջոցները ուղղել վերոգրյալ ավտոմեքենաների ձեռքբերմանը։ Ըստ այդմ, ինչպես նշվում էր նախագծում, 54 միլիոն դրամ էին նախատեսել հատկացնել, որպեսզի ԱԺ-ն ձեռք բերի նշված երեք ավտոմեքենաները մեկ անձից գնման ընթացակարգով։
Նախագիծը հիմնավորվում էր, թե ԱԺ նախագահին սպասարկող BMW 750Li ծառայողական մեքենային որպես ուղեկցող շահագործվող (TOYOTA LC PRADO 2.71 (2003թ. արտադրության, վազքը՝ 235334 կմ), TOYOTA LC PRADO 4.0GA (2007թ. արտադրության, վազքը՝ 252884 կմ) եւ NISSAN X-TRAIL 2.01 (2008թ. արտադրության, վազքը՝ 271613 կմ)) մեքենաներն իրենց տեխնիկական բնութագրով չեն ապահովում ԱԺ նախագահի ծառայողական մեքենայի անվտանգ եւ ապահով տեղաշարժը, իսկ ԱԺ ավտոտնտեսությունում առկա տրանսպորտային միջոցները չեն կարող շահագործվել ԱԺ նախագահի ուղեկցման համար:
Aravot.am-ը ԱԺ նախագահի մամուլի խոսնակ Ծովինար Խաչատրյանից հետաքրքրվել է՝ արդեն գնվե՞լ են այդ մեքենաները, որքա՞ն գումար է հատկացվել վերջնարդյունքում: Նա պատասխանել է, որ Toyota RAV 4 մոդելի այդ մեքենաների գնման գործընթացը չի իրականանալու, որոշել են ձեռնպահ մնալ նման քայլից:

Решение о приобретении кроссоверов для сопровождения обсуживающей Алена Симоняна служебной машины «BMW 750Li» отменено – «Аравот»
27/05/2022 12:50
Правительство Армении 7 апреля приняло решение предоставить средства на приобретение трех внедорожников модели Toyota RAV4 для сопровождения служебной машины «BMW 750Li» председателя Национального Собрания Алена Симоняна, пишет «Аравот».
В проекте о внесении изменении и дополнений в закон «О государственном бюджете Республики Армения на 2022 год» предлагалось в результате перераспределения предусмотренных государственным бюджетом отчислений направить временно свободные денежные средства на приобретение вышеупомянутых автомобилей. Как отмечалось в проекте, предусматривалось предоставить 54 млн. драмов, чтобы Национальное Собрание приобрело эти три машины по процедуре закупки из одного источника.
Отмечалось также, что эксплуатируемые в качестве сопровождения служебной машины «BMW 750Li» председателя Национального Собрания автомобили TOYOTA LC PRADO 2.71 (2003 года выпуска, пробег – 235334 км), TOYOTA LC PRADO 4.0GA (2007 года выпуска, пробег – 252884 км) и NISSAN X-TRAIL 2.01 (2008 года выпуска, пробег – 271613 км) по своим техническим характеристикам не обеспечивают безопасное и надежное передвижение служебной машины председателя парламента Армении, посему необходимо приобрести внедорожники.
Aravot.am поинтересовался у пресс-секретаря спикера парламента Цовинар Хачатрян, приобретены ли уже эти машины и сколько денег предоставлено в итоге. Она ответила, что процесс закупки машин модели Toyota RAV 4 не будет осуществлен, решено воздержаться от такого шага.