Կապանում Իրանի հյուպատոսությունը համագործակցությունների նոր հնարավորություն կստեղծի. Դեսպան
Հայաստանի Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքում Իրանի հյուպատոսություն ունենալու մասին իրանական և հայկական կողմերի միջև պետական մակարդակով համաձայնություն կա: «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան` ասել է Հայաստանում Իրանի դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին:
«Աշխատանքները սկսվել են, բայց դեռ համապատասխան տարածքը ձեռք չենք բերել: Դա ապացուցում է այս մարզի կարևորությունը Իրանի և Հայաստանի համար», - հավելել է նա:
Զոհուրիի խոսքով` դա շատ լավ հնարավորություն կստեղծի Հայաստանի սահմանակից մարզերի և Իրանի սահմանակից նահանգների` Թավրիզի, Արևմտյան Ատրպատականի հետ համագործակցության առումով, առևտրաշրջանառությունը կարող է նոր թափ և նոր իմաստ ստանալ:
«Տարբեր ուղղություններով համագործակցություններ ենք նախատեսում սահմանակից նահանգների և մարզերի միջև` գիտական, համալսարանական, տնտեսական, և այլ ոլորտներում, նաև զբոսաշրջության ոլորտում շատ լավ նախագծեր ենք մշակում, որը մոտ ապագայում Սյունիքում տեղի կունենա, և դա կարող է օգնել երկու երկրների ժողովուրդներին՝ միմյանց հետ ավելի լավ ծանոթանալու գործում», - ասաց նա:

Консульство Ирана в Капане создаст новые возможности для сотрудничества – посол ИРИ
Между Арменией и Ираном есть государственная договоренность - об открытии консульства ИРИ в городе Капан Сюникской области Армении. Об этом на вопрос «Арменпресс» сообщил посол Ирана в Армении Аббас Бадахшан Зохури.
«Работы начаты, но мы еще не приобрели соответствующую площадь. Это доказывает значение этого региона для Ирана и Армении», - добавил он.
По словам Зохури, это создаст очень хорошую возможность в плане сотрудничества приграничных областей Армении с провинцией Ирана Тебриз, придаст новый импульс и новый смысл торговому обороту.
«Мы предусматриваем сотрудничество по разным направлениям: в научной, университетской, экономической и других сферах. Также мы разрабатываем очень хорошие проекты в сфере туризма, которые в ближайшее время уже состоятся в Сюнике. Это может помочь народам двух стран лучше узнать друг друга» - сказал он.