Այսօր, երբ Հայոց պետականության ընթացքն անդառնալի կորուստներ է արձանագրում, երբ հայ ժողովուրդը դարձյալ գոյաբանական խնդրի առջև է կանգնած, Մայիսի 28-ի դասերն ավելի քան զորեղ են հնչում․ ՀՅԴ ՀԳՄ
28/05/2022 15:07
ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմինը Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվա կապակցությամբ հանդես է եկել հայտարարությամբ․
«Հարյուրամյակների ծանր փորձություններից և անղեկ նավարկություններից հետո 104 տարի առաջ` 1918 թ․ մայիսի 28-ին, Հայ ժողովուրդը վերահաստատեց անկախություն ունենալու իր կամքը՝ այն ամրագրելով Հայաստանի Հանրապետության ստեղծման մասին Հայոց ազգային խորհրդի հայտարարությամբ։
Մայիսի 28–ը Հայաստանի Հանրապետության հիմնադրման օրն է և, անհերքելիորեն, Հայոց պատմության շրջադարձային էջ: Այն հնարավոր դարձավ Սարդարապատում, Բաշ Ապարանում և Ղարաքիլիսայում թուրքական բանակի դեմ տարած մայիսյան հաղթանակներով։
Ցեղասպանությունից ընդամենը երեք տարի անց հայ ժողովրդի վճռական կամքով, միասնականությամբ և համազգային զորաշարժով և, անշուշտ, օրվա քաղաքական ու ռազմական ղեկավարության բացառիկ նվիրումի, խորատեսության և զոհողությունների գնով կասեցվեց հայ ժողովրդին վերջնականապես բնաջնջելու թուրքական ծրագիրը։ Արևելյան Հայաստանի փոքր մի հատվածի և Ցեղասպանությունից մազապուրծ հայ ժողովրդի մնացորդացի վրա վերընձյուղվեց Հայոց պետականությունը։
Մենք բոլորս՝ իբրև ինքնություն, իբրև կազմակերպված ազգ և հավաքականություն, սերում ենք Մայիսի 28-ից, մենք Մայիսի 28-ով կերտված Հայաստանի առաջին հանրապետության ժառանգորդն ենք, մեր հավաքական հաղթանակների և պարտությունների պատասխանատուն։
Այսօր, երբ Հայոց պետականության ընթացքն անդառնալի կորուստներ է արձանագրում, երբ գնալով խորանում են հայ ժողովրդին ուղղված սպառնալիքները, երբ հայ ժողովուրդը դարձյալ գոյաբանական խնդրի առջև է կանգնած, Մայիսի 28-ի դասերն ավելի քան զորեղ են հնչում ու մեզ պարտադրում համախմբվել հանուն համաժողովրդական, միասնական պայքարի, հանուն Արցախի փրկության, հանուն Հայոց պետականության կազմալուծման կասեցման, հանուն մեր ազգային արժանապատվության ու համերաշխության վերականգնման։

Сегодня, когда Армянская государственность несет необратимые потери, армянский народ вновь стоит перед экзистенциальной угрозой, уроки 28 Мая обязывают нас сплотиться – Верховный орган АРФД
28/05/2022 17:04
Верховный орган АРФ «Дашнакцутюн» выступил с заявлением по случаю дня Первой Республики Армения.
«После тысячелетний тяжелых испытаний и неуправляемого дрейфа, 104 года назад, 28 мая 2918 года, Армянский народ вновь подтвердил свою волю к независимости, закрепив ее заявлением Армянского национального совета о создании независимой Республики Армения.
28 мая – день основания Республики Армения и неопровержимо поворотная страница Армянской истории. Она стала возможной благодаря нашим майским победам над турецкой армией в Сардарапате, Баш-Апаране и Каракилисе. Всего через четыре года после геноцида ценой воли, единства и всенародного движения армянского народа, и несомненно, исключительной преданности, прозорливости и самоотверженности действующего военного и политического руководства была пресечена турецкая программа окончательного уничтожения армянского народа. Армянская государственность была восстановлена на небольшой части Восточной Армении и благодаря усилиям спасшейся чудом от Геноцида части армянского народа.
Мы все как личности, как организованная нация и совокупность происходим из 28 Мая, мы наследники созданной 28 Мая Первой Республики Армения, ответственные за наши коллективные победы и поражения.
Сегодня, когда Армянская государственность несет потери, когда с каждым днем усугубляются направленные армянскому народу угрозы, когда армянский народ вновь стоит перед экзистенциальной проблемой, уроки 28 Мая звучат более мощно и обязывают нас сплотиться во имя общенародной, единой борьбы, во имя спасения Арцаха, во имя предотвращения демонтажа Армянской государственности, во имя восстановления нашего национального достоинства и солидарности.
Это судьбоносный момент. Мы несем ответственность перед нашими предками и в долгу перед будущими поколениями.