«Հմուտ ու ճիշտ դիվանագիտություն վարելու դեպքում պատերազմ պարզապես չէր լինի»․ Վարդան Օսկանյանը 44-օրյա պատերազմի քննիչ հանձնաժողովի լսումներին չի գնա
28/05/2022 14:11
Հայաստանի նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը լրատվամիջոցներին է տրամադրել իր մեկնաբանությունը՝ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի՝ իրեն հրավիրելու մասին։
«Մամուլից իմացա, որ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովն ինձ հրավիրել է լսումների։ Դեռ հայց չեմ ստացել։ Համենայն դեպս, որոշել եմ չգնալ երկու պատճառով․
1․ Համոզված չեմ, որ այդ հանձնաժողովի նպատակները անկեղծ և ազնիվ են։ Առավել ևս՝ համոզված չեմ, որ այդ հանձնաժողովը երբևէ կարող է արդար և օբյեկտիվ եզրահանգման գալ։
2․ Անկախ հանձնաժողովի անդամների կողմից ինձ տրվելիք հարցերից՝ իմ բոլոր պատասխանների եզրակացությունը լինելու է այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ բանակցությունների անցած ուղու, դրանց բովանդակությանը տիրապետելու, չարհամարհելու և հմուտ ու ճիշտ դիվանագիտություն վարելու դեպքում պատերազմ պարզապես չէր լինի։
Նույնը կարելի է ասել այսօրվա իրավիճակի մասին՝ ճիշտ և հմուտ դիվանագիտություն վարելու դեպքում հնարավոր է առանց պատերազմ հրահրելու հենց միջազգային հանրության աջակցությամբ խուսափել Արցախը ԼՂԻՄ սահմաններով Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից որևէ հատված Ադրբեջանին տալու և Սյունիքում Ադրբեջանին հաղորդակցային միջանցք տրամադրելու Հայաստանի վրա Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից բանեցվող ճնշումներից», - ասված է Վարդան Օսկանյանի մեկնաբանությունում։
ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը հայտնել էր,  որ Վարդան Օսկանյանին արդեն ուղարկվել է հրավերը։

При умелой и верной дипломатии войны просто не было бы – Вардан Осканян не пойдет на слушания следственной комиссии
28/05/2022 15:36
Бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян предоставил средствам массовой информации свой комментарий в связи с направленным ему приглашением  следственной комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны.
«Узнал из СМИ, что следственная комиссия по изучению обстоятельств 44-дневной войны пригласила меня на слушания. Пока не получил иск. Во всех случаях, решил не пойти по двум причинам:
1. Не уверен, что цели этой комиссия искренние и честные. Тем более, не уверен, что эта комиссия когда-нибудь сможет дать справедливое и объективное заключение.
2.  Независимо от вопросов, какие собираются задать мне члены комиссии, из всех моих ответов последует тот вывод, что при владении сведениями о переговорном пути вокруг Нагорного Карабаха, знании и не игнорировании их содержания, умелой и верной дипломатии войны просто не было бы.
То же самое можно сказать о нынешней ситуации. В случае проведения верной и умелой дипломатии можно без войны, при поддержке международного сообщества, избежать признания Арцаха в границах НКАО в составе Азербайджана, передачи Азербайджану какого-либо участка суверенной территории Армении и оказываемого Турцией и Азербайджаном давления на Армению для предоставления транспортного коридора в Сюнике», - говорится в комментарии Вардана Осканяна.
Председатель постоянной комиссии парламента по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян сообщил, что приглашение уже отправлено Вардану Осканяну.