Ծնկածը պետք է հեռանա․ իրավունք չունի կանգուն ազգին ղեկավարել․ Արմեն Ռուստամյան
Մեր ձեռքից փորձում են խլել վերջին շրջանի պատմության ամենամեծ ձեռքբերումներից մեկը՝ Արցախյան ազատամարտով ազատագրված հայկական տարածքները, Ֆրանսիայի հրապարակում, հանրահավաքի ժամանակ հայտարարեց ՀՅԴ անդամ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը։
«Ամենամեծ հաջողությունը, որն այսօր փորձում են մեր ձեռքից խլել, այն է, որ մենք Արցախյան ազատամարտով կարողացանք ունենալ 42 000 քառակուսի կիլոմետր հայկական վերահսկողության տակ անցած տարածք։ Սա պարծանք էր մեր սերնդի համար։
Սա պատմական, մեծ հաջողություն էր, և եկավ այս իշխանությունը, 42 000 քառակուսի կիլոմետրից թողեց մոտ 32 000-ը, ու դրանից հետո հարցնում է՝ ի՞նչ ենք արել մենք էս ազգի համար վատ, որ ուզում եք, որ մենք հեռանանք»,- ասաց Արմեն Ռուստամյանը։
Ընդդիմադիր գործիչը հարց հնչեցրեց՝ էլ ի՞նչ պետք է աներ, այս իշխանությունը, որ հեռանար։
«Ձեզ փոխանցվել էր մեր վերահսկողության տակ գտնվող 42 000 քառակուսի կիլոմետր հայկական տարածք, դուք այսօր թողել եք 32 000-ը, ու դեռ հարց է՝ այդ 32 000-ն էլ կմնա՞, թե՞ ոչ։
Եթե իրենք մնան, չի մնալու։ Սա է իրական մարտահրավերը, որը մեզ բոլորիս հավաքել է այս հրապարակում»,- ասաց նա։
Արմեն Ռուստամյանը նաև հայտարարեց՝ այն ապագան, որն այս իշխանություններն են խոստանում իրենց վարած քաղաքականության արդյունքում, կործանարար է։
«Ու՞մ է պետք այդպիսի ապագան, եթե մենք մեր տեսակը չենք ունենալու։ Չարքաշ կյանքով, թրքահպատակ ապագան ու՞մ է պետք։ Մենք ստրուկ ազգ երբեք չենք եղել։ Այո, պատահել է, որ պարտվել ենք, բայց երբեք չենք ծնկել։
Իսկ ով որ ծնկել է, պետք է հեռանա։ Ով որ ծնկել է, իրավունք չունի կանգուն ազգին ղեկավարել, պետք է հեռանա»,- շեշտեց նա։
Արմեն Ռուստամյանը նաև հայտարարեց՝ վստահ է, որ պայքարը, որը մեկնարկել է և որի նպատակը Հայաստանի ու Արցախի փրկությունն է, հաջողությամբ է ավարտվելու։

Вставший на колени, должен уйти, у него нет права руководить нашей нацией – Армен Рустамян
У нас пытаются отнять одно из самых больших достижений последнего периода истории – освобожденные в результате Арцахской войны армянские территории, заявил сегодня во время митинга на площади Франции депутат парламента от фракции «Армения» Армен Рустамян.
«Самое большой успех, который пытаются сегодня отобрать у нас, это 42 000 квадратных километров, которые перешли под армянский контроль в результате Арцахской освободительной войны. Это было гордостью для нашего поколения.
Это был большой исторический успех, но пришла эта власть и из этих 42 000 квадратных километров оставила нам около 32 000. И после этого они спрашивают: что мы сделали плохого для этой нации, почему хотите, чтобы мы ушли?» - сказал Армен Рустамян.
Оппозиционный деятель спросил: а что еще должна была сделать эта власть, чтобы уйти?
«Вам передали находящиеся под нашим контролем 42 000 квадратных километров армянской территории, а вы сегодня оставили 32 000, и еще вопрос, эти 32 000 останутся или нет. Если они останутся у власти, то этих земель не будет. Это тот реальный вызов, который собрал нас всех на этой площади», - сказал он.
Армен Рустамян также заявил, что будущее, которое эта власть обещает своей проводимой политики, – разрушительное.
«Кому нужно такое будущее? Если мы не сможем сохраниться как армяне? Кому нужно будущее с такой горькой жизнью, под турецким подданством? Мы никогда не были нацией рабов. Да, бывало, что терпели поражение, но никогда не вставали на колени.
А тот, кто встал на колени, должен уйти. Тот, кто встал на колени, не имеет права руководить нашей стойкой нацией и должен уйти», - отметил он.
Армен Рустамян также заявил, что уверен, что начавшаяся борьба – цель которой спасение Армении и Арцаха – завершится успехом.