Եկել է ջրբաժանի պահը․ ՀՀ բոլոր պետական հաստատությունները, հասարակության բոլոր խավերը, ՀԿ-ները պետք է հստակ դիրքորոշում արտահայտեն․ Իշխան Սաղաթելյան
28/05/2022 20:20
Ֆրանսիայի հրապարակում ընթացող հանրահավաքի հարթակից ԱԺ փոխնախագահ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, Դիմադրության շարժման կազմակերպիչներից Իշխան Սաղաթելյանը հայտարարեց՝ եկել է ջրբաժանի պահը․ Հայաստանի խորհրդարանի իշխող խմբակցությունը, երկրի բոլոր պետական հաստատությունները, հասարակական կազմակերպություննները պետք է հստակ դիրքորոշում արտահայտեն այն հիմնադրույթների վերաբերյալ, որոնք խորհրդարանական ընդդիմությունը ամբողջացրել է մեկ հայտարարության մեջ և հրապարակել այն։
Հայտարարությունը վերաբերում է Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ հարաբերությունների հաստատմանը, ներկայացնում է այն նախապայմանները, որոնք իրականացվելու դեպքում միայն հնարավոր են այդ հարաբերությունները։
Հունիսի 3-ի ԱԺ արտահերթ նիստի օրակարգում հենց այդ հայտարարության ստորագրման հարցն է, սակայն իշխող ՔՊ խմբակցությունը հայտարարել է, որ նիստին չի մասնակցելու։
«Չեն գալիս, որովհետև պատրաստվում են երկիրը հանձնել։
Մենք հայտարարել ենք, որ հունիսի 3-ը լինելու է նրանց քաղաքական գերեզմանը, որովհետև որևէ հայ մարդ չի կարող բացատրություն ունենալ՝ չմիանալու այն հայանպաստ փաստաթղթին, որը դրված է սեղանին»,- ասաց Իշխան Սաղաթելյանը։
Ընդդիմադիր գործիչը հայտարարեց՝ առաջիկա օրերին պայքարը կառուցվելու է այդ փաստաթղթի շուրջ։
«ՀՀ բոլոր պետական հաստատությունները՝ հոգևոր, քաղաքական, մշակութային, ակադեմիական, բոլոր խավերը, էլիտաները, հասարակական կազմակերպություննները պետք է հստակ արտահայտեն դիրքորոշում՝ կամ կողմ են, կամ դեն են, և սա ջրբաժան է։
Սեղանին են այն նվազագույն պահանջները, որոնք անհրաժեշտ են պետականություն, հայրենիք ունենալու համար։ Ով դեմ է այդ փաստաթղթին, դեմ է Հայաստանին ու Արցախին»,- շեշտեց Իշխան Սաղաթելյանը։

Пришло время определиться: все государственные учреждения, все слои населения, общественные организации должны выразить четкую позицию – Ишхан Сагателян
28/05/2022 22:37
Вице-спикер парламента, представитель Верховного органа АРФД Ишхан Сагателян заявил сегодня во время митинга на площади Франции, что пришло время определиться: правящая фракция парламента Армении, все государственные учреждения, общественные организации должны выразить позицию о тех положениях, которые парламентская оппозиция представила в своем заявлении.
Состоящее из 7 пунктов заявление оппозиционных фракций касается процесса нормализации отношений с Азербайджаном и Турцией, выполнение которых является предусловием для установления отношений.
В повестке созванного 3 июня внеочередного заседания парламента обсуждение и подписание заявления оппозиции об армяно-азербайджанских и армяно-турецких отношениях, но правящая фракция «Гражданский договор» заявила, что не будет участвовать в заседании.
«Не приходят, потому что собираются сдать страну.
Мы заявили, что 3 июня станет их политической могилой, потому что у армянина не может быть объяснения , чтобы не присоединяться к этому проармянскому документу», - сказал Ишхан Сагателян.
Оппозиционный деятель заявил, что в ближайшие дни борьба будет сконцентрирована вокруг этого документа.
«Все государственные учреждения Армении – духовные, политические, культурные, академические – все слои населения, элиты, общественные организации должны четко высказать свою позицию: либо они за, либо против. И это – водораздел.
Представлены те минимальные требования, которые необходимы, чтобы иметь государственность, Родину. Тот, кто против этого документа – против Армении и Арцаха», - отметил Ишхан Сагателян.