Ժողովուրդը կրկին ընտրության առջև է՝ պաշտպանե՞լ հող հայրենին, թե՞ ծնկի գալ թշնամու առջև՝ հավատալով խաղաղության դարաշրջան բացելու նրա և հայաստանյան իր սպասարկուների կեղծ հավաստիացումներին. Սերժ Սարգսյան
28/05/2022 09:35
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ուղերձ է հղել Հանրապետության տոնի առթիվ։
«Շնորհավորում եմ Հայաստանի, Արցախի և սփյուռքի մեր բոլոր այն հայրենակիցներին, որոնց համար թանկ ու ամեն ինչից վեր են Հայրենիքի ազատությունն ու անկախությունը, հանուն անկախ պետականության իրենց կյանքը զոհաբերած մեր քաջակորով նախնիների անմահ հիշատակը:
Շնորհավորում եմ բոլոր նրանց, ում համար նվիրական են մեր ազգային հոգևոր, մշակութային արժեքները, մեր լեզուն ու պատմությունը, բոլոր նրանց, ովքեր այսօր էլ՝ մայիսյան հերոսամարտերից ավելի քան մեկ դար անց, հավատարիմ են այդ արժեքները պաշտպանելու և սերունդներին փոխանցելու հանձնառությանը:
1918 թվականի մայիսյան այս օրը հայ ժողովրդի նվիրյալ զավակները ազգային գիտակցության և պատմական պատասխանատվության բարձր մակարդակով ու անձնազոհ խիզախությամբ նվաճեցին սեփական Հայրենիքում անկախ և ազատ ապրելու իրավունքը:
Փա՛ռք մայիսյան հերոսամարտերն առաջնորդած և փայլուն հաղթանակներ տարած հայ զինվորներին, զորահրամանատարներին ու ռազմական գործիչներին, հոգևորականներին ու բազում այն երախտավորներին, որոնք նախընտրեցին պատվով ապրելը, քան օտարին հպատակվելը:
Խոնարհում մեր հերոս նախնիների հիշատակին:
Հուսահատության և բնաջնջման եզրին կանգնած մեր ժողովրդի համար մայիսյան հաղթանակները ապրելու, արարելու և համազգային նպատակները կյանքի կոչելու նոր հնարավորություն դարձան:
Ցավոք, այսօր մեր ժողովուրդը կրկին նույն ընտրության առջև է՝ կյանքի գնով պաշտպանե՞լ հող հայրենին, թշնամու ամենօրյա նշանառության տակ գտնվող իր օջախն ու ավերման, պղծման վտանգի տակ հայտնված հոգևոր, մշակութային կոթողները, իր զավակների ապագան, թե՞ ծնկի գալ թշնամու առջև՝ հավատալով խաղաղության դարաշրջան բացելու նրա և հայաստանյան իր սպասարկուների կեղծ ու վտանգավոր հավաստիացումներին:
Մեր ժողովրդի արժանավոր ու պատվախնդիր զավակները կատարել են իրենց ընտրությունը, և ես մաղթում եմ նրանց հաջողություն ներքին ու արտաքին թշնամու դեմ աննահանջ պայքարի ազգանվեր առաքելության ճանապարհին:
Հավերժ փա´ռք բոլոր այն հայորդիներին, ովքեր կերտեցին Մայիսի 28-ը:
Փա´ռք ու պատի´վ Հայրենիքի բոլոր այն նվիրյալ զավակներին, ովքեր նոր հաղթանակներով կերտելու են հզոր, արժանապատիվ, ազատ ու անկախ Հայրենիքի վաղվա օրը» , - նշված է ուղերձում։

Серж Саргсян: Наш народ вновь стоит перед тем же выбором – ценою жизни защитить родную землю или встать на колени перед врагом
Третий президент Республики Армения Серж Саргсян направил послание по случаю Праздника Республики.
«Поздравляю всех тех наших соотечественников в Армении, Арцахе и Диаспоре, для которых превыше и дороже всего свобода и независимость Отечества, нетленная память о наших храбрых предках, принесших свои жизни в жертву во имя независимой государственности.
Поздравляю всех тех, для кого священны наши национальные духовные, культурные ценности, наш язык и история, всех тех, кто и сегодня, спустя более века после майских героических сражений, верен обету защитить и передать поколениям эти ценности.
В этот майский день 1918 года преданные сыны армянского народа с присущим им высоким уровнем национального сознания и исторической ответственности и с самоотверженной храбростью завоевали право жить независимо и свободно на собственной Родине.
Слава армянским воинам, военачальникам и военным деятелям, возглавившим майские героические сражения и одержавшим блестящие победы, духовным служителям и многим другим доблестным борцам, которые предпочли жить с честью, но не покориться захватчику!
Преклонение перед памятью наших героических предков!
Для нашего стоявшего на грани уничтожения и безнадёжности народа майские победы стали новой возможностью жить, творить и воплощать в жизнь общенациональные цели.
К сожалению, сегодня наш народ вновь стоит перед тем же выбором: ценою жизни защитить родную землю, свой ежедневно находящийся под прицелом врага очаг и свои оказавшиеся под угрозой уничтожения, осквернения духовные и культурные памятники, будущее своих сыновей, или встать на колени перед врагом, поверив фальшивым и опасным заверениям, которые делает враг и его армянские прислужники.
Достойные и самолюбивые сыны нашего народа сделали свой выбор, и я желаю им успеха на пути преданной народу миссии неотступной борьбы.
Вечная слава всем тем армянским сынам, которые создали 28 Мая!
Честь и слава всем тем преданным сынам Отечества, которые новыми победами будут созидать завтрашний день мощного, достойного, свободного и независимого Отечества!», - говорится в послании третьего президента Армении.