Քրեական հետապնդում են սկսել խաղաղ ակցիայի մասնակիցների նկատմամբ՝ հիմք ընդունելով մեկ ոստիկանի ցուցմունքները՝ մայրաքաղաքի բոլորովին տարբեր հատվածներում «խուլիգանության» վերաբերյալ
30/05/2022 17:58
Մեր հաշվարկներով՝ 50-60-ից ավելի քաղաքացիներ են պահվում ոստիկանության Էրեբունու բաժնում, լրագրողների հետ զրույցում ասաց փաստաբան Ալեքսանդր Կոչուբաևը, ով այլ փաստաբանների հետ այստեղ էր՝ իրավաբանական օգնություն ցուցաբերելու այսօրվա ակցիաների ժամանակ բերման ենթարկվածներին։
«Իշխանությունները գնում են մեծագույն դավադրության՝ խաղաղ ակցիաներ իրականացնող քաղաքացիների նկատմամբ քրեական հետապնդում է սկսվել՝ իբրև խուլիգանության հանցափաստով»,- հայտնեց Կոչուբաևը։
Նա ընդգծեց՝ հիմք են ընդունվել մեկ ոստիկանի ցուցմունքները՝ մայրաքաղաքի բոորովին տարբեր վայրերում ակցիա իրականացնողների կողմից «խուլիգանություն» կատարելու վերաբերյալ։
«Սա՝ այն դեպքում, երբ մի քաղաքացի բերման է ենթարկվել Գարեգին Նժդեհի արձանի մոտից, մյուսը՝ կառավարության շենքի մոտից, մյուսը՝ հրապարակի շատրվանների մոտից։ Այսօրվա ակցիաների մասնակիցներն են։ Հավաքն ընդգրկուն էր, տարբեր վայրերից բերման են ենթարկվել, և այդ մեկ ոստիկանը կարողացել է «նույնացնել», օրինակ, Նժդեհի արձանի դիմաց և կառավարության շենքի մուտքի դիմաց «խուլիգանություն կատարած» անձանց»,- ասաց Կոչուբաևը։
Նա նշեց, որ բոլոր դեպքերում փաստաբանական թիմն աշխատում է՝ քաղաքացիներին անհրաժեշտ օգնությունը ցուցաբերելու համար։

В отношении участников мирных акций возбуждают уголовные дела на основании показаний одного полицейского о «хулиганстве» в совершенно разных частях города – адвокат
По нашим подсчетам, на данный момент в отделении полиции Эребуни находятся около 50-60 подвергнутых приводу, заявил в беседе с журналистами адвокат Александр Кочубаев. Он вместе с другими адвокатами находится в отделении полиции для оказания правовой помощи задержанным в ходе сегодняшней акции гражданам.
«Это величайший сговор со стороны властей: в отношении граждан – участников мирных акций возбуждают уголовные дела якобы по факту "совершенного хулиганства"», - заявил Александр Кочубаев.
Он подчеркнул, что за основание принято показание только одного полицейского о совершенном «хулиганстве» проводящими акции в совершенно разных частях столицы.
«Это тот случай, когда один гражданин задержан у памятника Гарегину Нжде, другой – у здания правительства, третий – у фонтанов на площади Республики. Митинг был мощным, участников подвергли приводу с различных мест, и этот один полицейский смог "идентифицировать", например, находящегося у памятника Гарегину Нжде человека и "совершивших хулиганство" перед зданием правительства», - сказал адвокат.
Он отметил, что во всех случаях для оказания необходимой помощи гражданам работает команда адвокатов.