Իշխանության ռեակցիան մատնում է նրա իրական վախերը. Քաղտեխնոլոգը՝ ոստիկանության գործողությունների մասին
Եթե Երևանի փողոցներում ընդդիմադիրների գործողությունները զուտ լոգիստիկ բնույթ են կրում, ինչպես օրեր առաջ հավասիացնում էր ՀՀ վարչապետը (ի դեպ, նրա ընտրազանգվածի 99 տոկոսն այդ բառի նշանակությունը, համոզված եմ, չգիտի), կարիք չէր լինի այսքան մեծաթիվ ոտիկանական ուժեր դուրս բերել փողոց, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղտեխնոլոգ Վիգեն Հակոբյանը։
«Ակնհայտ է, որ այսօրվա գործողությունները շատ բանով էին տարբերվում նախորդ օրերի գործողություններից։ Մարդկանց թիվը բավական մեծ էր, և, բնականաբար, վախն էր մեծ, այդ թվում՝ ոստիկանների մոտ։
Ընդհանուր առմամբ՝ ոստիկանական ուժն աշխատում է այն ժամանակ, երբ ցույցերին համեմատաբար քիչ մարդ է լինում։ Ինչո՞ւ երեկոյան երթերի ժամանակ, երբ փողոցում մի քանի տասնյակ հազար մարդ է լինում, կարմիր կամ այլ գույնի բերատավորների չենք տեսնում, որովհետև այդ մեթոդը մարդկանց նման թվաքանակի դեպքում չի աշխատում», - ասաց քաղտեխնոլոգը։
Վիգեն Հակոբյանի համոզմամբ՝ այսօր Կառավարական 3-րդ մասնաշենքի ակցիայի ժամանակ ոստիկանության առջև խնդիր էր դրված ամեն գնով պաշտպանել այդ օբյեկտը։
«Ոստիկանները հրամանը ստացել էին և հատուկ օպերացիա էին անում խաղաղ ցուցարարների դեմ։ Այս առումով իշխանության ռեակցիան մատնում է նրա իրական վախերը։ Այստեղ երկու կարծիք չի կարող լինել։
Մյուս կողմից, ուժայինների այսօրվա գործողությունները կոնտրաստի մեջ են ոստիկանության՝ 2018 թվականի գործողությունների հետ՝ Նիկոլ Փաշինյանի նմանատիպ գործողությունների ժամանակ։ Փաստը մնում է փաստ, որ այն ժամանկ ոչ թե ըդդիմությունն էր թավշյա, այլ թերևս ոստիկանությունը», - ամփոփեց մեր զրուցակիցը։
Հիշեցնենք, որ այսօր լարված իրավիճակ էր Կառավարական 3-րդ մասնաշենքի մոտ: Բախումներ են տեղի ունեցել ոստիկանության և «Դիմադրություն» շարժման մասնակիցների միջև:

Реакция властей выдает их реальные страхи – политтехнолог о действиях полиции
Если действия оппозиции на улицах Еревана носят чисто логистический характер, как несколько дней назад заверял премьер-министр Армении (кстати, уверен, что 99% его избирателей не знают значения этого слова), то зачем нужно выводить на улицу столь многочисленные политическими силы, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политтехнолог Виген Акопян.
«Очевидно, что сегодняшние действия во многом отличались от действий предыдущих дней. Количество людей было довольно большим, страх тоже был больше, в том числе у полицейских.
В целом, полицейские силы начинают действовать, когда на митингах бывает относительно мало людей. Почему во время вечерних шествий, когда на улицах бывает несколько десятков тысяч людей, мы не видим "красных беретов" или беретов других цветов, потому что эти методы не работают в случае такого количества людей», - сказал политтехнолог.
По убеждению Вигена Акопяна, сегодня во время акции у 3-го корпуса здания правительства перед полицейскими была поставлена задача любой ценой защитить этот объект.
«Полицейские получили приказ и проводили спецоперацию против мирных демонстрантов. В этом контексте реакция властей выдает их реальные страхи. Двух мнений здесь быть не может.
С другой стороны, сегодняшние действия силовиков находятся в контрасте с действиями в 2018 году, во время аналогичных действий Никола Пашиняна. Факт остается фактом, тогда бархатной была не оппозиция, а, пожалуй, полиция», - резюмировал Виген Акопян.
Напомним, сегодня у здания правительства создалась напряженная ситуация. Между полицейскими и участниками Движения сопротивления произошли столкновения.