Գեղամ Մանուկյանը չի կարծում, որ իշխանությունը կհասցնի ընդդիմությանը մանդատներից զրկելու գործընթաց սկսել
31/05/2022 15:12
Այս իշխանությունը կարծում է, որ պատգամավորությունը միայն պարգևավճարներ ստանալն է, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը՝ անդրադառնալով ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի այն հայտարարությանը, որ ինքը, բացակայությունների հիմքով, ընդդիմությանը մանդատներից զրկելու տրամադրվածություն ունի։
«Ուղղակի իշխանությունը չի հասկանում պատգամավորի կարգավիճակը, չի հասկանում, որ պատգամավորը միայն նիստերի դահլիճում կոճակ սեղմող չէ, ինչպես քաղաքական մեծամասնությունը։ Ո՛չ, պատգամավորը նաև իրականացնում է այն մանդատը, որը տվել է իր ընտրողը՝ մեր դեպքում հարյուր հազարավոր մարդիկ։ Այնպես որ, մենք մեր ընտրողների տված մանդատով մեր գործունեությունն ենք ծավալում», - ասաց Գեղամ Մանուկյանը։
Հարցին՝ եթե, այնումենայնիվ, ԱԺ նախագահն ընդդիմադիր պատգամավորներին  մանդատներից զրկելու հարցով դիմի Ազգային ժողովի խորհրդին, ո՞րն է լինելու իրենց պատասխան քայլը, մեր զրուցակիցը կարճ պատասխանեց՝ չի կարծում, որ իշխանությունը հասցնի նման գործընթաց սկսել։
Հիշեցնենք, որ ԱԺ նախագահն այս թեմայով այսօր ասել էր. ««Ընդհանուր առմամբ՝ որոշում չկա։ Ես խոսում եմ իմ տրամադրվածության մասին։ Կարծում եմ, որ չի կարելի երբ ուզենալ՝ գալ նիստի, երբ ուզենալ՝ չգալ»։

Гегам Манукян не считает, что власти успеют начать процесс лишения оппозиционеров депутатских мандатов
31/05/2022 15:39
Эти власти считают, что быть депутатом – это только получать премии, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am депутат парламента от фракции «Армения» Гегам Манукян, касаясь заявления спикера парламента Армении Алена Симоняна, что он настроен лишить оппозиционных депутатов мандатов из-за отсутствий на заседаниях.
«Власти просто не понимают, что означает статус депутатов, не понимают, что депутат нужен не только для того, чтобы нажимать кнопки в зале заседаний, как делает  политическое большинство. Нет, депутат также реализует тот мандат, который дал ему избиратель – в нашем случае это сотни тысяч людей. Посему, мы осуществляем нашу деятельность по предоставленному нашим избирателем мандату», - сказал Гегам Манукян.
На вопрос, а если, тем не менее, спикер парламента обратится по вопросу лишения оппозиционных депутатов в Совет Национального Собрания, каким будет ответный шаг, Гегам Манукян ответил, что не думает, что власти успеют начать такой процесс.
Напомним, спикер парламента Ален Симонян сегодня заявил: «В целом, решения пока нет. Я говорю о своем настрое. Считаю, что нельзя приходить на заседания, когда хотят, и не приходить, когда не хотят».