Փոխոստիկանապետը վստահեցնում է՝ ընդդիմադիր պատգամավորների նկատմամբ ուժ կիրառելու հանձնարարական չի տրվել ոստիկաններին
31/05/2022 14:30
ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Վարդան Մովսիսյանը վստահեցնում է՝ ընդդիմադիր պատգամավորների նկատմամբ ուժ կիրառելու հանձնարարական չի տրվել ոստիկաններին։
«Ոչ մի նման հանձնարարական չի կարող լինել, դա լինում է ըստ իրադարձության, եթե գնում է հասարակական կարգի կոպիտ խախտում, ոստիկաններն այդ ժամանակ համաչափ ուժ են կիրառում», - Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
Դիտարկմանը, որ ուժ է կիրառվել նաև անչափահասի նկատմամբ, փոխոստիկանապետն արձագանեց. «Իսկ, ներողություն իհարկե, անչափահասն ի՞նչ գործ ուներ այնտեղ»։
Նա ասաց, թե անձամբ է հետաքրքրվել անչափահասի առողջական վիճակով, որևէ լուրջ բան չկա։
«Վեց ոստիկան է տեղափոխվել հիվանդանոց, հինգ քաղաքացի, ոստիկաններից մեկի մոտ կողերի կոտրվածք է», - նշեց Մովսիսյանը։

Замначальника полиции заверяет, что полицейским не было дано распоряжение применять силу в отношении оппозиционных депутатов
31/05/2022 15:23
Заместитель начальника полиции Армении Вардан Мовсисян заверяет, что полицейским не было дано распоряжение о применении силы в отношении оппозиционных депутатов.
«Никакого подобного поручения быть не может, это бывает по ситуации. Если происходит грубое нарушение общественного порядка, тогда полицейские применяют соразмерную силу», - заявил он в беседе с журналистами в парламенте.
На замечание, что была применена сила также в отношении несовершеннолетнего, заместитель начальника полиции ответил: «Извините, а что делал там несовершеннолетний?».
Он сказал, что лично интересовался состоянием здоровья несовершеннолетнего, ничего серьезного нет.
«В больницу доставлены шесть полицейских, пять граждан, у одного полицейского перелом ребер», - отметил Мовсисян.