Եթե չլինի Արցախը, ապա արմատապես կփոխվի աշխարհաքաղաքական լանդշաֆտը Անդրկովկասում. Դավիթ Բաբայան
Արցախը, նրա գոյությունը տարածաշրջանային և նույնիսկ համաշխարհային աշխարհաքաղաքական հավասարակշռության պահպանման կարևորագույն գործոնն է։ Այս մասին Ֆեյսբուքում գրել է Արցախի արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը:
Նա նշել է, որ եթե չլինի Արցախը, ապա արմատապես կփոխվի աշխարհաքաղաքական լանդշաֆտը Անդրկովկասում, իսկ դրանից հետո՝ նաև հարակից շրջաններում, որից հետո աշխարհաքաղաքական հավասարակշռության պահպանումն ավանդական միջոցներով (աշխարհառազմավարական հակակշիռների համակարգ, և այլն) գործնականում անհնար կլինի։
«Սա կբերի ուժային կենտրոնների բաց, կոշտ և անմիջական առճակատման։ Իսկ ի՞նչ կարող է լինել, երբ անհնար է աշխարհաքաղաքական հավասարակշռությունը պահպանել ավանդական միջոցներով, և երբ համաշխարհային և տարածաշրջանային մեծ տերությունները բացահայտ հակադրվելու են միմյանց։ Կարծում եմ՝ պատասխանը շատ պարզ է. աշխարհը նույնիսկ կարող է հայտնվել միջուկային պատերազմի շեմին», - նշել է նախարարը գրառման մեջ:

Если не будет Арцаха, то в корне изменится геополитический ландшафт в Закавказье – Давид Бабаян
Арцах, его существование - важнейший фактор сохранения регионального и даже мирового геополитического баланса. Об этом на своей странице в Facebook написал министр иностранных дел Арцаха Давид Бабаян.
Он отметил, что если не будет Арцаха, то в корне изменится геополитический ландшафт в Закавказье, а после этого - и в прилегающих районах, после чего сохранение геополитического баланса традиционными средствами (система геостратегических противовесов и др.) практически станет невозможно.
«Это приведет к открытой, жесткой и прямой конфронтации силовых центров. А что может случиться, когда геополитический баланс невозможно сохранять традиционными средствами, когда великие мировые и региональные державы будут открыто противостоять друг другу? Я думаю, что ответ очень прост: мир может оказаться даже на пороге ядерной войны», - отметил министр.