Հայկական արբանյակն օգտագործվելու է սահմանազատման գործընթացում. Նախարար
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը հաստատում է՝ հայկական արբանյակն օգտագործվելու է սահմանազատման գործընթացում։ Մանրամասներ, սակայն, նախարարն այս պահին չի ներկայացնում:
«Արբանյակի հետ կապված որոշ հարցեր կան, որոնց մասին այս պահին չենք կարող խոսել, ամբողջությամբ դա դեռ գաղտնազերծված թեմա չէ: Զգուշությունը պահելու համար ես կխնդրեմ, որ այս հարցի մասին խոսենք ուշ», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց նախարարը:
Նա ասաց, որ թեման բոլորի ուշադրության կենտրոնում է, բայց խնդրեց զգուշավոր լինել այս հարցում:
«Մանրամասներ չենք կարող ներկայացնել», - նշեց Խաչատրյանը:
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարը միայն վստահեցրեց, որ, այո՛, սահմանազատման գործընթացում անպայման օգտագործելու է արբանյակը: «Ցանկացած նպատակի համար, որ կարող է նպաստավոր լինել մեր երկրի համար, օգտագործվելու է», - ընդգծեց նախարար Խաչատրյանը:
Հիշեցնենք՝ 2022 թվականի մայիսի 25-ին՝ Երևանի ժամանակով 22։35-ին, «SpaceX» ընկերության տիեզերանավով Երկիր մոլորակի ուղեծիր է դուրս բերվել Հայաստանի Հանրապետության առաջին տիեզերական արբանյակը: Սա տեղի է ունեցել հայկական պետական «Գեոկոսմոս» ՓԲԸ-ի և իսպանական «Սանտլանտիս» ընկերության համագործակցության արդյունքում։

Армянский спутник будет использован в процессе делимитации границ – министр
Министр высокотехнологической промышленности Роберт Хачатрян подтверждает, что армянский спутник будет использоваться в процессе делимитации границ. Однако министр пока не представляет подробности.
«Есть некоторые вопросы, связанные со спутником, о которых мы пока не можем говорить. Эта тема еще не рассекречена полностью. Для сохранения осторожности, давайте поговорим об этом вопросе позже», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am министр.
Он сказал, что эта тема находится в центре всеобщего внимания, однако попросил проявлять осторожность в этом вопросе.
«Я не могу представить подробности», - отметил он.
Министр высокотехнологической промышленности лишь заверил, что в процессе делимитации границ будет обязательно использован спутник. «Будет использоваться для любой цели, которая может быть благоприятной для нашей страны», - подчеркнул Роберт Хачатрян.
Напомним, 25 мая 2022 года, в 22:35 по ереванскому времени, космическим кораблем SpaceX с космодрома на мысе Канаверал, США, на околоземную орбиту был запущен первый космический спутник Республики Армения. Это произошло в результате сотрудничества армянского государственного ЗАО «Геокосмос» и испанской компании «Satlantis».