Դատախազությունը հայտարարել է՝ պարեկային ծառայության աշխատակիցները բռնությունների են ենթարկվում
«ՀՀ ոստիկանության պարեկային ծառայության՝ Լոռու մարզում գործարկվելու օրվանից՝ 2022 թվականի ապրիլի 16-ից մինչև մայիսի 25-ն ընկած ժամանակահատվածում, ՀՀ Լոռու մարզի տարածքում պարեկային ծառայության Լոռու մարզի գումարտակի ծառայողների՝ որպես իշխանության ներկայացուցիչների նկատմամբ բռնություն գործադրելու և համակցված այլ հանցագործությունների դեպքերի առթիվ հարուցվել է ընդհանուր թվով 4 քրեական գործ, որոնցով ներկայումս կատարվում է նախաքննություն»,- հայտարարել է ՀՀ դատախազությունը:
«Իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքերը պայմանավորված են եղել իրենց ծառայողական պարտականություններն իրականացնելու ընթացքում ենթադրյալ տարաբնույթ իրավախախտումների կապակցությամբ կանգնեցված ավտոմոբիլային տրանսպորտային միջոցների վարորդների և ուղևորների կողմից պարեկային ծառայության աշխատակիցների օրինական պահանջներին չենթարկվելու և նրանց նկատմամբ բռնություն գործադրելու առերևույթ դեպքերի հետ։
Հաշվի առնելով կատարված հանցավոր արարքների հանրային վտանգավորությունը, խախտված հասարակական հարաբերությունների բնույթը, ինչպես նաև իրավապահ համակարգի դեմ ոտնձգության առնչությամբ պետության կողմից որդեգրված անզիջում քաղաքականության պայքարի սկզբունքները՝ մարզի դատախազի ուղղակի հանձնարարույւթամբ և ցուցումներով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի հատկանիշներով քննվող 4 քրեական գործերով որպես մեղադրյալ ներգրավված 7 անձանցից 5-ի նկատմամբ խափանման միջոց կալանավորում ընտրելու մասին միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան, որոնք բավարարվել են։
ՀՀ դատախազությունը քաղաքացիներին խստորեն զգուշացնում է ձեռնպահ մնալ իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարող ոստիկանության ծաառայողների, տվյալ դեպքում մարզի տարածքում նոր ներդրված պարեկային ծառայության աշխատակիցների նկատմամբ որևէ հանցավոր ոտնձգություն կատարելուց, իսկ նրանց գործողությունների հետ անհամաձայնություններ ունենալու դեպքում դիմել վերադասության կարգով կամ այդ գործողությունների իրավաչափության խնդիրը բարձրացնել սահմանված իրավական ընթացակարգերով:
Հակառակ դեպքում հակազդեցությունը լինելու է կոշտ, և դատախազությունը հետամուտ է լինելու նման արարքներ կատարող անձանց քրեական պատասխանատվության ենթարկելուն»,- նշված է հաղորդագրությունում։

По факту насилия в отношении сотрудников патрульной службы возбуждены четыре уголовных дела – прокуратура
01/06/2022 18:33
По факту применения насилия в отношении сотрудников патрульной полиции Лорийской области с момента начала службы, в период с 16 апреля по 25 мая, возбуждены четыре уголовных дела, сообщает генеральная прокуратура Армении.
«Случаи применения насилия в отношении представителя власти связаны с фактами неподчинения законным требованиям сотрудников патрульной службы или применения к ним насилия при исполнении служебных обязанностей со стороны водителей транспортных средств и пассажиров, остановленных в связи с предполагаемыми допущенными нарушениями.
Учитывая общественную опасность совершенных преступных деяний, нарушение характера общественных отношений, а также принципы проводимой государством бескомпромиссной борьбы в связи с посягательствами против правоохранительной системы, областной прокуратурой представлены ходатайства об избрании в отношении 5 из 7 вовлеченных в качестве обвиняемых по четырем уголовным делам меры пресечения в виде заключения под стражу.
Генпрокуратура предупреждает граждан воздерживаться от любых преступных действий в отношении осуществляющих свои служебные полномочия служащих полиции, в данном случае сотрудников патрульной службы, а в случае несогласия с их действиями обратиться в вышестоящие инстанции либо подать жалобу о неправомерности этих действий в правовом порядке», - говорится в сообщении.
Прокуратура предупреждает, что в противном случае последует жесткая реакция и совершившие подобные деяния лица будут привлечены к уголовной ответственности.