«Հրապարակ». Պայքարի «գործիքակազմ ու վարքագիծ» կա մշակված
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Առաջին հայացքից՝ ընդդիմության գործողություններն անկազմակերպ են և ինքնաբուխ։ Անգամ կարող է թվալ, թե որևէ ծրագիր չկա դրանց հիմքում, սակայն իրականում ընդդիմությունն ունի գաղափարախոսների և կազմակերպիչների խումբ, որն աշխատում է դրանց բովանդակության վրա, և միջոցառումների կազմակերպումն էլ իրականացվում է կոնկրետ ժամանակացույցի ու սխեմայի շրջանակներում։ Անգամ պայքարի «գործիքակազմ ու վարքագիծ» կա մշակված։
Մեզ պատմեցին, որ փողոցային ակցիաների հետ կապված՝ փոքրիկ ինստրուկցիաներ են կազմվել։ Օրինակ, ասված է, որ ակցիայի մասնակիցները չվիճեն ոստիկանների և դժգոհ կամ սադրող քաղաքացիների հետ։ Հակառակը՝ սիրալիր լինեն և հարգալից տոնով բացատրեն անհնազանդության ակցիաների իմաստը։
Հանձնարարվել է, որ ճանապարհները փակելիս ուշադիր լինեն և անհրաժեշտության դեպքում արագ բացեն ճանապարհը, եթե շտապօգնության մեքենա է անցնում։ Եթե որևէ վայրում անհնար է ակցիա անել, ապա արագ վերակազմակերպվեն և ակցիայի վայրը փոխեն։ Նաև ակցիան սկսելուց հետո լայվերով տեղեկացնեն դրա մասին ու կոչ անեն մարդկանց՝ միանալ իրենց։ Առհասարակ՝ բարձրախոսներով անընդհատ հաղորդակցվել անցորդների, տներից հետևողների հետ և կոչ անել, որ պասիվ դիտորդի կարգավիճակից դուրս գան ու միանան իրենց՝ հայրենիքի փրկությունը դա է պահանջում»։

«Грапарак»: У оппозиции есть разработанные «инструментарии и линия поведения»
Газета «Грапарак» пишет, что на первый взгляд, действия оппозиции кажутся  неорганизованными и стихийными. Может даже показаться, что в их основе нет никакой программы, однако в действительности, у оппозиции есть группа идеологов и организаторов, которая работает над их содержанием и организация мероприятий проходит по конкретному графику и схеме. Разработаны даже «инструментарии борьбы и линия поведения».
«Нам рассказали, что составлены небольшие инструкции по уличным акциям. Например, в них говорится, что участники акции не должны вступать в спор с полицейскими и провокаторами. Наоборот, должны быть любезными и вежливо объяснять смысл акции неповиновения.
Поручено также, чтобы проявлять внимание при блокировании улиц и в случае необходимости быстро открывать улицу, если проезжает машина скорой помощи. Если в каком-то месте невозможно провести акцию, то быстро организоваться и провести акцию в другом месте. А также после начала акции сообщить об этом в прямом эфире и призвать людей присоединиться к ним. И вообще, постоянно общаться по громкоговорителям с прохожими, с теми, кто наблюдает за акциями из дома и призвать, чтобы они вышли из статуса пассивного наблюдателя и присоединились к ним, поскольку этого требует защита родины», - пишет газета.