Աշխարհը պիտի տեսնի՝ չենք համակերպվել այն ամենի հետ, ինչ փորձում են մեր վզին փաթաթել օտարերկրյա շահերը սպասարկող անձինք. Հայկ Մամիջանյան (Տեսանյութ)
03/06/2022 17:13
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Հայկ Մամիջանյանը նշում է՝ հույս են ունեցել, թե «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունում կլինեն մարդիկ, որոնք իրենց կարծիքը Հայաստանի ու Արցախի վերաբերյալ խիզախություն կունենան հնչեցնելու:
«Հույս կար, որ չեն վախենա SMS-ներից կամ հետագա կոմպրոմատներից, որոնք առկա են», - Ազգային ժողովում լրագրողներին ասաց նա:
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղարի խոսքով՝ նախարարները պետք է շահագրգռված լինեն րոպե առաջ «զատվել այն խունտայից, որը Հայաստանի ու Արցախի ապագան կասկածի տակ է դնում»:
«Պետք է գտնել մեզ ու հայտնել, որ իրենք իրենց համաձայնությունն են տալիս մեր հայտարարությանը, մեր գտնվելու վայրը հայտնի է՝ Հայաստան, Ֆրանսիայի հրապարակ՝ հայ ժողովրդի կողքին», - նշեց նա:
Հայկ Մամիջանյանն ասում է, թե միջազգային հարաբերություններից քիչ թե շատ տեղյակ մարդը կհասկանար, որ «Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում» եզրույթը այն կարմիր գիծն է, որն անհրաժեշտ է հայկական բանակցային կողմին, եթե այդպիսին գոյություն ունենար, իրականացնելու հայանպաստ հայկական օրակարգ ու Արցախի ապագան երաշխավորող լուծում:
Ընդդմադիր պատգամավորը չի կարծում, որ երբևէ կունենան այնպիսի արձանագրում, որ Հայաստանում հայ մնալու, Արցախը հայկական պահելու ու հետագայում նաև Հայաստանի գոյության շարժումը կարող է խաթարվել կամ նվազում արձանագրել:
«Ես չեմ ուզում հավատալ, որ մենք նման արձանագրում կանենք: Ես համարում եմ, որ յուրաքանչյուր հայ պիտի խիստ կարևորի այն փաստը, որ աշխարհը տեսնի՝ մենք չենք համակերպվել այն ամենի հետ, ինչ փորձում են մեր վզին փաթաթել օտարերկրյա շահերը սպասարկող անձինք», - ասաց նա։

Мир должен увидеть, что мы не примирились со всем тем, что пытаются нам навязать обслуживающие чужие интересы люди – Айк Мамиджанян
03/06/2022 17:59
Мы наделялись, что во фракции «Гражданский договор» найдутся люди, у которых хватит смелости высказать свое мнение об Армении и Арцахе, заявил сегодня секретарь фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян журналистам в парламенте.
«Была надежда, что они не испугаются SMS-сообщений или дальнейших компроматов, которые есть на них», - сказал он.
По словам Айка Мамиджаняна, министры должны быть заинтересованы как можно скорее «отмежеваться от этой хунты, которая ставит под сомнение будущее Армении и Арцаха».
«Нужно найти нас и сообщить, что они согласны с нашим заявлением, наше местонахождение известно: Армения, площадь Франции, рядом с армянским народом», - отметил он.
Айк Мамиджанян сказал, что более или менее разбирающийся в международных отношениях человек понял бы, что формулировка «Арцах не может быть в составе Азербайджана» –  это та красная линия, которая необходима армянской переговорной стороне, если конечно, такая существует, чтобы реализовать проармянскую повестку и гарантирующее будущее Арцаха решение.
«Для каждого армянина должен быть крайне важен тот факт, что мир должен увидеть – мы не примирились со всем тем, что пытаются нам навязать обслуживающие чужие интересы люди», - сказал он.