«Փաստ». Արայիկ Հարությունյանի կուսակցությունում լուրջ դժգոհություն կա ՀՀ իշխանությունների վարած հակաարցախյան քաղաքականության նկատմամբ
04/06/2022 10:14
«Փաստ» թերթը գրում է. ««Փաստ» թերթի տեղեկություններով, տևական ժամանակ է՝ լուրջ տարաձայնություններ կան ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի «Ազատ հայրենիք» կուսակցությունում, այդ թվում՝ խորհրդարանական խմբակցությունում։
Բանն այն է, որ, ինչպես փոխանցում է մեր արցախյան աղբյուրը, Հարությունյանի կուսակցությունում լուրջ դժգոհություն կա ՀՀ իշխանությունների վարած հակաարցախյան քաղաքականության նկատմամբ, սակայն նրանց հրահանգված է հնարավորինս մեղմ արտահայտվել Նիկոլ Փաշինյանի հասցեին և ոչ մի սուր ու կոշտ հռետորաբանություն չօգտագործել։ Ի դեպ, մեր տեղեկություններով, այս հարցում բավական լուրջ զգուշավորություն է ցուցաբերում ինքը՝ Հարությունյանը, փորձելով հնարավորինս մեղմ բառամթերք օգտագործել հայաստանյան իշխանությունների հասցեին, չնայած մի քանի անգամ փորձել է որոշակի դիրքորոշում արտահայտել։ Հատկանշական է նաև, որ մայիսի 28-ին Վերածննդի հրապարակում տեղի ունեցած բազմահազարանոց հանրահավաքին մասնակցում էին նաև «Ազատ հայրենիք» կուսակցության և խմբակցության բավական մեծ թվով ներկայացուցիչներ»։

«Паст»: В партии Араика Арутюняна есть серьезное недовольство проводимой властями Армении антиарцахской политикой
04/06/2022 11:38
Газета «Паст» пишет со ссылкой на свои источники, что уже длительное время в партии президента Арцаха Араика Арутюняна «Свободная родина» есть серьезные разногласия, в том числе, в парламентской фракции.
«Как передают наши источники, дело в том, что в партии Арутюняна есть серьезное недовольство проводимой властями Армении антиарцахской политикой, однако им дано указание не использовать жесткую риторику и как можно мягче выражаться в адрес Никола Пашиняна. Кстати, по нашим сведениям, сам Арутюнян проявляет в этом вопросе довольно серьезную осмотрительность, пытаясь использовать по возможности мягкую риторику в адрес армянской власти, хотя несколько раз даже пробовал высказать четкую позицию. Примечательно также, что в многотысячном митинге на площади Возрождения 28 мая участвовало довольно большое количество представителей партии «Свободная родина» и одноименной фракции», - пишет газета.