«Ոստիկանները մասսայաբար ծեծում, ջարդում էին մեր քաղաքացիներին». փաստաբանները երեկվա բախումներից մանրամասներ են հայտնել
Փաստաբան Մանուշ Եսայանը, որը երեկ այցելել է Պռոշյան-Դեմիրճյան խաչմերուկում տեղի ունեցած բախումների հետևանքով ոստիկանական բաժանմունքներ բերման ենթարկված անձանց, նշում է՝ Արաբկիրի բաժնում ինը հոգի է եղել, որոնցից 4-ն ունեցել է մարմնական լուրջ վնասվածքներ:
«Երեքին տեղափոխել էին հիվանդանոց, ունեին կոտրվածքներ, մի հոգու մոտ աչքի հատվածում այնպիսի վնասվածք էր, որ հետագայում, հնարավոր է, այդ երիտասարդը լուրջ խնդիրներ ունենա, մի երիտասարդի մոտ ծնոտի լուրջ կոտրվածք էր», - լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց նա:
Փաստաբանը գիշերը մինչև ժամը 02:30-ը եղել է Արաբկիրի վարչությունում. բոլորի նկատմամբ ձերբակալման վերաբերյալ որոշում է կայացվել:
«Ես ու իմ կոլեգաները վիճարկել ենք այդ որոշումը, հավանաբար, արդյունքները վաղը հայտնի կլինեն», - ասաց նա:
Փաստաբան Ալեքսանդր Կոչուբաևն էլ նշում է, որ երեկ կիրառված լուսաձայնային նռնակի կիրառումն ամբողջությամբ խնդրահարույց էր, քանի որ պահանջ չի հնչեցվել, որ, օրինակ, երթևեկելի գոտին ազատվեր, հավաքը տեղափոխվեր այլ վայր:
«Հատուկ միջոց կիրառելիս ոստիկանը պարտավոր է հաշվի առնել ստեղծված իրավիճակն ու հատուկ միջոցի կիրառման հետևանքները», - ասաց փաստաբանը:
Նա վստահ է՝ հատուկ միջոց կիրառող ոստիկանը պատասխանատվության չի ենթարկվի, քանի որ դա նրան հրամայել են ավելի բարձր պաշտոն զբաղեցնողները:
«Ո՞ւր է միջազգային հանրություն կոչվածը, ցավոք սրտի, ԵՄ դեսպանությունը, ԵԽ բոլոր կառույցները վերածվել են «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանն առնթեր մարմինների, որովհետև այս լռությունը ծայրահեղ տարօրինակ է», - նշեց Կոչուբաևը:
Փաստաբան Գայանե Պապոյանն էլ ասաց, թե ոստիկանը գործիք չէ, որի միջոցով կարելի է ծեծել ժողովրդին:
«Սակայն երեկ ականատես եղանք, որ ոստիկանները մասսայաբար ծեծում էին, ջարդում էին մեր քաղաքացիներին: Այն ժամանակ, երբ ոստիկանը սկսում է ծեծել, ինքը վերածվում է շարքային հանցագործի», - ասաց նա:
Պապոյանի խոսքով՝ երեկվա դեպքերը որակվել են որպես զանգվածային անկարգություններ:
«Լավ, իսկ կա՞ գեթ մեկ ոստիկան, ով ձերբակալվել է, ում մեղադրանք է առաջադրվել քաղաքացիների նկատմամբ բռնություն գործադրելու համար, հավատացած եղեք՝ չկա նման ոստիկան», - ասաց փաստաբանը:
Հիշեցնենք՝ Պռոշյան-Դեմիրճյան խաչմերուկում բախումների հետևանքով տուժել են թե՛ քաղաքացիական անձինք, թե՛ ոստիկանության ծառայողներ:
Ընդհանուր առմամբ, բժշկական կենտրոններ է դիմել 60 անձ, նրանցից 39-ը ոստիկանության ծառայողներ են եղել:
Հիշեցնենք նաև, որ կառավարական ամառանոցի մոտ իրավիճակը ծայրահեղ լարվել էր։ Ոստիկանությունն այստեղից «Դիմադրություն» շարժման մասնակիցներին թույլ չէր տվել անցնել և գնալ խորհրդարան։

«Полицейские массово избивали, давили наших граждан» – адвокат представила подробности вчерашних столкновений
Адвокат Мануш Есаян, посетившая вчера подвергнутых приводу в отделения полиции граждан после столкновения на перекресте улиц Прошяна-Демирчяна, сообщила, что в Арабкирском отделении находились 9 человек, у 4 из них были серьезные телесные повреждения.
«Троих перевезли в больницу, у них были переломы, у одного в области глаза было такое повреждение, что в дальнейшем, возможно, у этого молодого человека будут серьезные проблемы. У другого молодого парня был серьезный перелом челюсти», - заявила адвокат на пресс-конференции.
Адвокат до 02:30 ночи находилась в Арабкирском отделении полиции, где принято решение о задержании всех доставленных граждан.
«Я и мои коллеги обжаловали это решение, вероятно, результаты будут завтра», - сказала она.
Адвокат Александр Кочубаев отметил, что вчерашнее применение свето-шумовых гранат полностью проблематично, поскольку не было озвучено требование, чтобы к примеру, проезжая зона была освобождена или митинг был перенесен в другое место.
«При применении специальных средств полицейский обязан учитывать создавшуюся ситуацию и последствия использования спецсредств», - сказал адвокат.
Он уверен, что применивший специальные средства полицейский не будет привлечен к ответственности, поскольку этот дан вышестоящим начальством.
«Где так называемое международное сообщество? К сожалению, представительство ЕС, все структуры СЕ превратились в органы при партии «Гражданский договор», потому что их молчание крайне странно», - отметил Александр Кочубаев.
Адвокат Гаяне Папоян заявила, что полицейский не должны служить инструментом для избиения народа.
«Однако вчера мы стали свидетелями того, что полицейские массово избивали, давили наших граждан. Как только полицейский начинает избивать, он превращается в обычного преступника», - сказала она.
По словам Гаяне Папоян, вчерашние действия квалифицированы как массовые беспорядки.
«Ладно, а есть хоть один полицейский, которого задержали, кому выдвинули обвинение в применении насилия к гражданам. Поверьте, что таких полицейских нет», - сказала адвокат
Напомним, в результате столкновений на перекрестке улиц Прошяна-Демирчяна пострадали как гражданские лица, так и служащие полиции.
В целом, в медицинские центры обратились 60 человек, из них 39 – служащие полиции.
Напомним также, что ситуация на перекрестке улиц Прошяна-Демирчяна, у въезда в правительственные дачи резко накалилась после того, когда полицейские не разрешили собравшимся здесь демонстрантам пройти к парламенту Армении.
Войска полиции применили против граждан специальные средства – свето-шумовые гранаты и дубинки, задержаны 11 человек.