Պռոշյան-Դեմիրճյան խաչմերուկում բախումների հետևանքով տուժել է Yerevan.today-ի օպերատորը, կորցրել են ուղիղ եթերի սարքը
Նախօրեին Պռոշյան-Դեմիրճյան խաչմերուկում բախումների հետևանքով տուժել է Yerevan.today-ի օպերատորը: Կայքի գլխավոր խմբագիր Սևակ Հակոբյանը հայտնել է, որ վնասվել է օպերատորի ոտքը, կորցրել են ուղիղ եթերի սարքը:
«Երեկոյան, երբ կառավարական ամառանոցների մոտ քաշքշուք տեղի ունեցավ ցուցարարների և ոստիկանների միջև, կարճ ժամանակ անց ուղիղ եթերը կորավ, ապա կորավ կապը Yerevan.Today-ի օպերատորի հետ։
Հրմշտոցի մեջ ուղիղ եթերի սարքը կորցրինք, քանի որ ոստիկանները խլում են օպերատորի ձեռքից կամերայի մոնոփոդը (սարքը, որի վրա ամրացվում է տեսախցիկը) և դրանով սկսում ծեծել ցուցարարներին։ Ոստիկանները ցուցարարներին ծեծում են էդ մետաղով։ Չգիտեմ, թե որ ցուցարարի մարմնի որ մասի վրա կոտրվում է սարքը։ Ոչ ուժեղ, բայց վնասվել է նաև օպերատորի ոտքը։
Մենք մեր փաստաբանների հետ կքննարկենք ոստիկանության գործողություններին մեր մասով իրավական ընթացք տալու հարցը։ Հուսով ենք նաև, որ ուղիղ եթերի մեր սարքը կկարողանանք հետ բերել», - գրել է Հակոբյանը:
Հիշեցնենք՝ Պռոշյան-Դեմիրճյան խաչմերուկում բախումների հետևանքով տուժել են թե՛ քաղաքացիական անձինք, թե՛ ոստիկանության ծառայողներ:
Ընդհանուր առմամբ, բժշկական կենտրոններ է դիմել 60 անձ, նրանցից 39-ը ոստիկանության ծառայողներ են եղել:
Հիշեցնենք նաև, որ կառավարական ամառանոցի մոտ իրավիճակը ծայրահեղ լարվել էր։ Ոստիկանությունն այստեղից «Դիմադրություն» շարժման մասնակիցներին թույլ չէր տվել անցնել և գնալ խորհրդարան։

В результате столкновений на перекрестке улиц Прошяна-Демирчяна пострадал оператор Yerevan.today, пропало также устройство для прямых трансляций
04/06/2022 12:02
Накануне в результате столкновений на перекрестке улиц Прошяна-Демирчяна пострадал оператор Yerevan.today. Главный редактор сайта Севак Акопян сообщил, что повреждена нога оператора, пропало также устройство для прямых трансляций.
«Вечером, когда у правительственных дач произошла потасовка между демонстрантами и полицейскими, через какое-то время пропал прямой эфир, затем пропала связь с оператором Yerevan.Today.
Во время стычки было потеряно устройство для прямых трансляций, потому что полицейские отобрали у оператора монопод для видеокамеры (приспособление, на котором фиксируется камера) и начинали избивать этим демонстрантов. Полицейские избивали демонстрантов металлическим моноподом. Не знаю, при избиении какого демонстранта устройство было разбито, но была повреждена также нога оператора.
Мы обсудим с нашими адвокатами действия полиции, чтобы начать юридический процесс по этому вопросу. Надеемся также, что мы сможем вернуть наше устройство для прямого эфира», - написал Севак Акопян.
Напомним, в результате столкновений на перекрестке улиц Прошяна –Демирчяна пострадали как гражданские лица, так и служащие полиции.
В целом, в медицинские центры обратились 60 человек, из них 39 – служащие полиции.
Напомним также, что ситуация на перекрестке улиц Прошяна-Демирчяна, у въезда в правительственные дачи резко накалилась после того, когда полицейские не разрешили собравшимся здесь демонстрантам пройти к парламенту Армении.
Войска полиции применили против граждан специальные средства – свето-шумовые гранаты и дубинки, задержаны 11 человек.