Խոսում են ԳՇ-ի՝ բացառապես մարտական պատրաստությամբ զբաղվելու մասին, սակայն այն տանում են մտցնում նախարարության տակ՝ ամեն ինչ խառնում իրար. Աբրահամյան
07/06/2022 10:18
Պաշտպանության նախարարն ասում է, որ բանակում բարեփոխումներ են արվելու, որի արդյունքում Զինված ուժերը զբաղվելու է երկրի պաշտպանությամբ, մարտական պատրաստությամբ, այն գործով, ինչով պետք է զբաղվեն, Facebook-ում գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության անդամ Տիգրան Աբրահամյանը։
«Սրան հասնելու ճանապարհին իշխանությունը որոշել է Գլխավոր շտաբի պետին տալ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալի կՍրան հասնելու ճանապարհին իշխանությունը որոշել է Գլխավոր շտաբի պետին տալ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալի կարգավիճակ։ Պաշտպանության նախարարը մինչև հիմա տեղյակ չէ, որ զորքերի մարտունակության, մարտական պատրաստության հետ կապված խնդիրը մինչև իր ասած «բարեփոխումն» էլ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի գլխավոր անելիքն էր։
Երկրորդ՝ իշխանությունը կարծում է, որ ԳՇ պետին պաշտպանության նախարարի ենթակայության բերելով, կկանխի այնպիսի հայտարարությունները, ինչպիսիք եղան ԳՇ նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանի օրոք։ Ստացվում է, որ վարչապետի ենթակա ԳՇ նախկին պետն արել է իշխանության համար անցանկալի հայտարարություն, որը, ըստ այս իշխանության, չէր լինի, եթե նա լիներ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ։ Աբսուրդ։
Երրորդ՝ Գլխավոր շտաբում և Պաշտպանության նախարարությունում կան նույն գործառույթներ իրականացնող ստորաբաժանումներ, որոնք պետք է կառուցվածքային փոփոխությունների միջոցով վերակազմավորել, բայց դրա համար իմաստ չկա  ԳՇ պետին ՊՆ առաջին տեղակալ սարքել։ Ավելին՝ սա ավելի շատ խնդիրներ է առաջացնում, քան լուծում։
Խոսում են ԳՇ-ի՝ բացառապես մարտական պատրաստությամբ զբաղվելու մասին, սակայն այն տանում են մտցնում նախարարության տակ՝ ամեն ինչ խառնում իրար», - գրել է պատգամավորը։
Աբրահամյանը նաև մեկնաբանել է Սուրեն Պապիկյանի դիրքորոշումը։
«Հարցին, թե ինչո՞ւ երկրում 3-4 ամիս է Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ չի նշանակվում, Պաշտպանության նախարարը զարմացած դեմքով պատասխանում է՝ «շտաբի պետի պաշտոնակատարն ամբողջությամբ իրականացնում է շտաբի պետի լիազորություններ, ես ուզում եմ հասկանալ, թե խնդիրը ինչի մեջ է»։
Եթե ամենը նորմալ է, ապա ինչո՞ւ Պաշտպանության նախարարին էլ որպես պաշտոնակատար չնշանակեցին, ԱԽ քարտուղարին, ԱԱԾ պետին, մյուսներին։ Միգուցե դա էլ փոխեք։ Գրեք, որ իմաստ չկա որևէ մեկին նախարար նշանակել ու դրեք պաշտոնակատար, մեկ է, ըստ ձեր տրամաբանության, որևէ տարբերություն չկա։
Բոլոր այն զինվորականները, որոնք ի վիճակի էին ԳՇ պետի պաշտոն զբաղեցնել կամ բանակից հանել են, պայմանագրերը չեն երկարաձգել կամ պարզապես այնպիսի իրավիճակ են ստեղծել, որ իրենց կամքով դուրս գան։ Դեռ չեմ խոսում այն զինվորականների մասին, ովքեր իրենց պատվից ցածր են համարում այս իշխանության հետ առնչվել և նրանց ենթակայությամբ պաշտոն զբաղեցնել։
Երկրում մեկ ձեռքի մատների վրա կարելի է հաշվել այն զինվորականներին, ովքեր կարող են զբաղեցրել ԳՇ պետի պաշտոնը կամ նշանակվելուց կարճ ժամանակ անց համապատասխանել դրան, սակայն նրանք այս պահին ԶՈՒ շարքերում չեն», - գրել է Աբրահամյանը։

Власти говорят о том, что Генштаб будет заниматься исключительно боевой подготовкой, однако подчиняют его министерству обороны и смешивают все – Тигран Абрамян
07/06/2022 12:16
Министр обороны говорит, что в армии будут реализованы реформы, в результате которых Вооруженные силы займутся защитой страны, боевой подготовкой, тем делом, которым должны заниматься, написал депутат парламента от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян на своей странице в Facebook.
«На пути достижения этой цели власти решили дать начальнику Генштаба статус первого заместителя министра обороны. Министр обороны до сих пор не знает, что вопросы боеспособности войск, боевой готовности до озвученной им «реформы» были главным делом главного штаба Вооруженных сил.
Во-вторых, власти считают, что подчинив начальника ГШ ВС министру обороны, предотвратят такие заявления, которые были сделаны в период пребывания на посту начальника ГШ ВС Оника Гаспаряна. Получается, что подчиняющийся премьер-министру начальник ГШ ВС сделал такое нежелательное для властей заявление, которое, по мнению властей, не было бы сделано, если бы он был первым заместителем министра обороны. Просто абсурд.
В-третьих, в Главном штабе и министерстве обороны есть подразделения, выполняющие одни и те же функции, которые должны быть реорганизованы посредством структурных реформ, однако для этого нет смысла делать начальника ГШ ВС первым заместителем министра обороны. Более того, это создает больше проблем, чем решений.
Говорят о том, что Генштаб будет заниматься исключительно боевой подготовкой, однако подчиняют его министерству обороны и смешивают все», - написал депутат.
Тигран Абрамян также прокомментировал также позицию Сурена Папикяна.
«На вопрос, почему в стране уже 3-4 месяца не назначается начальник Генштаба Вооруженных сил, министр обороны с удивленным лицом отвечает: "Исполняющий обязанности начальника штаба полностью осуществляет свои полномочия, я хочу понять, в чем проблема?".
Если все нормально, то почему вместо министра обороны, секретаря Совбеза, директора СНБ и других не был назначен исполняющий обязанности? Может и это измените? Напишите, что нет смысла назначать кого-то министром и назначайте исполняющего обязанности, все равно, по вашей логике, никакой разницы нет.
Все те военные, которые были в состоянии занять пост начальника Генштаба ВС либо уволены из армии, с ними не продлили договора, либо просто создали ситуацию, чтобы они уволились своему желанию. Не говоря уже о тех военных, которые считают ниже чести иметь дело с этой властью и работать под их подчинением.
В стране на пальцах одной руки можно посчитать военных, которые могут занять должность начальника Генштаба ВС или через короткое время после назначения соответствовать этой должности, однако сейчас они не служат в рядах ВС Армении», - написал Тигран Абрамян.