«Փաստ». Ռուսական կողմը դիմել է Հայաստանին՝ առաջարկելով նիստն անցկացնել ՀԱՊԿ որևէ այլ երկրում՝ հաշվի առնելով ՀՀ-ում ներքաղաքական ճգնաժամը
07/06/2022 09:29
«Փաստ» թերթը գրում է. «Հունիսի 10-ին Երևանում պետք է կայանա ՀԱՊԿ երկրների արտգործնախարարների նիստը։ Այս տարի Հայաստանը ռոտացիոն սկզբունքով նախագահում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում։ Նշյալ նիստի հետ կապված՝ նախատեսվում է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի այցը Երևան։ Սակայն ամեն բան այդքան էլ հարթ չէ։
Մասնավորաբար, «Փաստ» թերթի տեղեկություններով, ռուսական կողմը դիմել է Հայաստանին՝ առաջարկելով նիստն անցկացնել ՀԱՊԿ որևէ այլ երկրում՝ հաշվի առնելով Հայաստանում ներքաղաքական ճգնաժամը։ Թե ինչ են պայմանավորվել, ինչ պատասխան է տրվել Հայաստանից, ճշտել չհաջողվեց»։

«Паст»: Российская сторона обратилась к Армении, предложив повести заседание в какой-либо другой стране ОДКБ, учитывая внутриполитический кризис в стране
07/06/2022 10:51
В Ереване 10 июня состоится очередное заседание Совета министров иностранных дел ОДКБ, пишет газета «Паст». В этом году Армения председательствует в Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) по принципу ротации. В связи с указанным заседанием предусматривается визит главы МИД РФ Сергея Лаврова в Ереван. Однако не все так гладко.
«В частности, по нашим сведениям, российская сторона обратилась к Армении, предложив повести заседание в какой-либо другой стране ОДКБ, учитывая внутриполитический кризис в Армении. Однако уточнить, о чем договорились, какой ответ дали из Армении, так и не удалось», - пишет газета.