Վերաքննիչ դատարանը հրաժարվում է փաստաբանին տեղեկացնել Իգոր Խաչատուրովի գործով դատական նիստի օրվա և ժամի մասին
08/06/2022 16:04
Գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովի որդու՝ Իգոր Խաչատուրովի փաստաբան Միհրան Պողոսյանը հրավիրում է լրատվամիջոցների և ՀՀ գլխավոր դատախազության ուշադրությունը Իգոր Խաչատուրովի գործով ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանում նախապատրաստվող հանցագործության վրա։
«Քիչ առաջ ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի նախագահին և նույն վայրում աշխատող Տիգրան Սիմոնյանին եմ ներկայացրել հիշյալ միջնորդությունը։
ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը, սույն թվականի հունիսի 6-ից իր տրամադրության տակ ունենալով Իգոր Խաչատուրովի վերաբերյալ նյութերը, արդեն 2-րդ օրն է՝ հրաժարվում է ինձ տեղեկացնել դատական նիստի օրը և ժամանակը։
Երեկ եղել եմ ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանում, որտեղ ինձ դատավորի աշխատակազմից հավաստիացրել են, որ դատական նիստ դեռևս նշանակված չէ, այսօր նույնպես չեն տեղեկացրել դատական նիստի օրվա և ժամի մասին, իսկ հաշվի առնելով օրենսդրական պահանջը՝ դատական նիստը կարող է առավելագույնը տեղի ունենալ վաղը։
Այդ պատճառով միջնորդել եմ ինձ անհապաղ ծանոթացնել ստացված վարույթի նյութերին ու հանկարծ մտքներով թող չանցնի, որ կարող են ձևական ծանուցագիր «դնել» գործի մեջ՝ փորձելով 3-օրյա ժամկետը երկարեցնել։
Հիշեցնեմ, որ գլխավոր դատախազությունը դատավոր Դավիթ Գրիգորյանին մեղադրում էր նմանատիպ արարքի համար և այժմ խիստ տարակուսելի կլինի վերջիններիս լռությունը սույն գործով», - այս մասին Facebook-յան իր էջում գրել է փաստաբանը։

Апелляционный суд отказывается предоставить адвокату информацию о дате и времени заседания по делу Игоря Хачатурова
08/06/2022 16:51
Адвокат сына генерал-полковника Юрия Хачатурова – Игоря Хачатурова Мигран Погосян обращает внимание средств массовой информации и генеральной прокуратуры на готовящееся в Апелляционном уголовном суде Армении преступление по делу Игоря Хачатурова.
«Немногим ранее я представил председателю Апелляционного уголовного суда и работающему в этом же месте Тиграну Симоняну следующее ходатайство.
Апелляционный уголовный суд Армении, с 6 мая этого года имея в своем распоряжении материалы по делу Игоря Хачатурова, уже 2 дня отказывается сообщить мне дату и время заседания.
Вчера я был в Апелляционном уголовном суде Армении, где в аппарате судьи меня заверили, что судебное заседание пока не назначено, сегодня также не сообщили о дате и времени судебного заседания, а учитывая требование законодательства, судебное заседание максимум может быть проведено завтра.
По этой причине я ходатайствовал немедленно ознакомить меня с материалами полученного производства и предупредил, чтобы им не приходило в голову, что могут "вложить" в дело формальное уведомление, пытаясь продлить 3-дневный срок.
Напомню, что генеральная прокуратура обвиняла судью Давида Григоряна в аналогичном деянии и молчание последней в связи с данным делом выглядит довольно странно», - написал на своей странице в Facebook адвокат.