Հայաստանում ԵՄ դեսպանը բոլոր կողմերին կոչ է անում չլարել ներքաղաքական իրավիճակը և ձեռնպահ մնալ ատելության խոսքից
08/06/2022 13:51
Եվրոպական Միությունը չափազանց կարևորում և աջակցում է ժողովրդավարական կառավարման համակարգի բարեփոխումները, իրավունքի գերիշխանության հաստատումը, խտրականության դեմ պայքարը Հայաստանում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  «Դատական իշխանությունը՝ որպես ժողովրդավարության երաշխավոր» խորհրդաժողովի ժամանակ այս մասին ասել է ՀՀ-ում Եվրամիության դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
«Մենք մշտապես աջակցել ենք արդարադատության ոլորտում բարեփոխումների իրականացմանը, ինչի նպատակով երկարաժամկետ ու կարճաժամկետ աջակցություն ենք տրամադրել: Մենք բարձր ենք գնահատում այն ջանքերը, որ Հայաստանը վերջին տարիներին գործադրել է ժողովրդավարական գործընթացների առումով: Նաև շատ կարևոր է այն, որ  քաղաքական ղեկավարությունը հանձնառու է շարունակել սահմանադրական բարեփոխումները, որոնք նախատեսված են դատաիրավական բարեփոխումների 2019-2021 թվականների ռազմավարությամբ», - ընդգծել է Վիկտորինը:
ԵՄ դեսպանի խոսքով՝ անկախ դատական համակարգը ժողովրդավարական երկրում երաշխավորն է մարդկանց իրավունքների և ազատությունների, ուստի Սահմանադրական դատարանը կարևոր դերակատարում ունի ամրապնդելու հասարակության վստահությունը դատական համակարգի նկատմամբ:
«Հայաստանը բազմաթիվ մարտահրավերների առջև է կանգնած, և մենք շատ տպավորված ենք, որ իշխանությունները պատրաստակամորեն շարունակում են ընթանալ բարեփոխումների ուղիով: Ներկայումս երկրում մեծ լարվածություն կա, և շատ կարևոր է, որպեսզի բոլոր կողմերն աշխատեն միասին՝ պաշտպանելու Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների սահմանադրական իրավունքները: Մենք ուշի ուշով հետևում ենք երկրում ներքաղաքական իրավիճակին և բողոքի ցույցերին: Բոլոր կողմերին մեկ ուղերձ ենք փոխանցում՝  նվազեցնել լարող իրավիճակը: Շատ կարևոր է, որպեսզի մարդիկ կարողանան ազատ բարձրաձայնել իրենց կարծիքը,  իսկ իրավապահ մարմիններն ու ոստիկանական ուժերը պետք է ձեռնպահ մնան բիրտ ուժի գործադրումից: Տեղի ունեցած որոշ միջադեպեր ենթակա են քննության, որոշ դեպքերում դա արդեն իսկ տեղի է ունենում, գործերը հասնում են դատարան և կայացվում է որոշում: Այդպես է աշխատում ժողովրդավարությունը», - ասել է Վիկտորինը:
ԵՄ դեսպանը կարևորել է, որ Հայաստանում բոլոր կողմերը ձեռնպահ մնան ատելության խոսքից, սադրանքներից: Նրա խոսքով՝ պետք է դատապարտվի ցանկացած բռնություն:
«Այս իրավիճակում, կարծում եմ, որ ավելի քան կարևոր է խրախուսել վստահությունը մեր Սահմանադրական դատարանի և դատական համակարգի նկատմամբ», - եզրափակել է Վիկտորինը:

Посол ЕС в Армении призывает все стороны не нагнетать внутриполитическую ситуацию и воздерживаться от разжигания ненависти
08/06/2022 14:09
Европейский Союз придает большое значение и содействует реформам системы демократического управления, установлению верховенства права и борьбе с дискриминацией в Армении. Как сообщает «Арменпресс», об этом на конференции «Судебная система как гарант демократии» заявила посол Европейского Союза в Армении Андреа Викторин.
«Мы всегда поддерживали проведение реформы системы юстиции, для чего оказывали долгосрочную и краткосрочную помощь. Мы ценим усилия, предпринятые Арменией в последние годы в плане демократических процессов. Очень важно, что политическое руководство привержено продолжению конституционных реформ, предусмотренных Стратегией судебной реформы на 2019-2021 годы», - сказала Андреа Викторин.
По словам посла ЕС, независимая судебная система является гарантом прав и свобод человека в условиях демократии, поэтому Конституционный суд должен сыграть ключевую роль в укреплении доверия общества к судебной системе.
«Армения столкнулась с множеством вызовов, и мы впечатлены готовностью властей продолжать путь реформ. В настоящее время в стране есть большая напряженность, очень важно, чтобы все стороны работали вместе для защиты конституционных прав граждан Республики Армения. Мы внимательно следим за внутриполитической ситуацией в стране, за акциями протеста. Мы, чтобы снизить напряженность, всем сторонам посылаем призывы. Очень важно, чтобы люди могли свободно выражать свое мнение, а правоохранительные органы и полиция должны воздерживаться от применения грубой силы. Некоторые произошедшие инциденты подлежат расследованию, по некоторым расследование уже ведется, дела доходят до суда, принимаются решения. Вот так работает демократия».
Посол ЕС призывает все стороны в Армении воздерживаться от разжигания ненависти и провокаций. По ее словам, любое насилие должно быть осуждено.
«В этой ситуации я считаю, что более чем важно, стимулировать доверие к  Конституционному суду и к судебной власти», - заключила Андреа Викторин.