Արամ Սիմոնյանի հարազատները չեն համաձայնելու նրա մահվան հիմքով քրեական հետապնդման դադարեցմանը, պայքարը շարունակվելու է մինչև վերջ. Փաստաբաններ
08/06/2022 12:33
Այսօր 67 տարեկան հասակում կյանքից հեռացել է ԵՊՀ նախկին ռեկտոր, ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ Արամ Հրաչիկի Սիմոնյանը:
Արամ Սիմոնյանի փաստաբաններ Լուսինե Սահակյանն ու Երվանդ Վարոսյանը հայտարարությամբ են հանդես եկել՝ նշելով, որ իրենց պաշտպանյալի նկատմամբ «2018 թվականից սկսված խայտառակ ապօրինի հետապնդումներ նախաձեռնած անձինք կարող են իրենց բավարարված զգալ»։
«Արամ Սիմոնյանի հետ պատիվ ենք ունեցել ծանոթանալու 2018 թվականից հետո, ցավոք, այնպիսի հանգամանքներում, որոնք չպետք է առնչություն ունենային նրա կարգի մարդուն։ Քրեական գործ, մեղադրանք, խափանման միջոց հասկացություններն ու Արամ Սիմոնյանի անձը պարզապես անհամատեղելի էին։
Անհնար էր նրա հետ անգամ քննարկել իրեն առաջադրված մեղադրանքը, ամոթ էր պարզապես։ Համապատասխան արժեքներով ապրող ու դրանց հավատացող մարդ լինելով, Արամ Սիմոնյանն այդպես էլ հրաժարվեց հասկանալ, որ մարդուն կարելի է հանիրավի մեղադրել, կարելի է պատվերով քննություն նախաձեռնել, պարզել, որ քննելու որևէ բան անգամ գոյություն չունի, բայց շարունակել հետապնդումները։
Ցանկանում ենք տեղեկացնել հանրությանը, որ Արամ Սիմոնյանի հարազատները չեն համաձայնելու նրա մահվան հիմքով քրեական հետապնդման դադարեցմանը, պայքարը շարունակվելու է մինչև վերջ, մինչև Արամ Սիմոնյանի անմեղությունը հաստատող ակտի կայացում», - ասված է փաստաբանների հայտարարությունում։
Հիշեցնենք՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 17-ին Քննչական կոմիտեն հայտարարությամբ հանդես եկավ՝ նշելով, թե ԵՊՀ նախկին ռեկտոր Արամ Սիմոնյանին մեղադրանք է առաջադրվել առանձնապես խոշոր չափերով վատնում կատարելու համար։
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ Երևանի պետական համալսարանի նախկին ռեկտորին մեղադրանք էր առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի (յուրացնելը կամ վատնելը) 3-րդ մասի 1-ին կետով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:

Родственники Арама Симоняна не согласятся с прекращением уголовного преследования в связи с его смертью, борьба продолжиться до конца – адвокаты
08/06/2022 13:48
Сегодня в возрасте 67 лет ушел из жизни бывший ректор Ереванского государственного университета, директор Институт арменоведческих исследований ЕГУ, доктор исторических наук, профессор, член-корреспондент НАН Армении Арам Симонян.
Адвокаты Арама Симоняна Лусине Саакян и Ерванд Варосян выступили с заявлением, отметив, что инициировавшие с 2018 года в отношении их подзащитного «позорное незаконное преследование лица могут чувствовать себя удовлетворенными».
«Мы имели честь познакомиться с Арамом Симоняном после 2018 года, к сожалению, в таких обстоятельствах, которые не могли иметь ничего общего с таким человеком. Понятия – уголовное дело, обвинение, мера пресечения  и личность Арама Симоняна – просто несовместимы.
Даже предъявленное ему обвинение невозможно было обсуждать с ним, было просто стыдно. Будучи человеком, который живет и верит в соответствующие ценности, Арам Симонян так и отказался понять, что человека можно несправедливо обвинить, можно по заказу инициировать следствие, выяснить, что не существует ничего, что может быть расследовано, но продолжать преследования.
Хотим сообщить общественности, что родственники Арама Симоняна не согласятся с прекращением уголовного преследования в связи с его смертью, борьба будет продолжаться до конца, до принятия акта, подтверждающего невиновность Арама Симоняна», - говорится в заявлении адвокатов.
Напомним, 17 сентября 2020 года Следственный комитет Армении распространил заявление, что бывшему ректору Ереванского государственного университета Араму Симоняну предъявлено обвинение в хищении в особо крупном размере.
По совокупности полученных достаточных доказательств, бывшему ректору ЕГУ было предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 179 УК (присвоение или растрата) Армении. В его отношении в качестве меры пресечения была избрана подписка о невыезде.