ԵԽ-ն Թուրքիային կոչ է արել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և հարգել հայկական ժառանգությունը պաշտպանելու հանձնառությունը
08/06/2022 10:25
Եվրոպական խորհրդարանը հունիսի 7-ին Թուրքիայի վերաբերյալ զեկույց է ընդունել, որում հորդորել է այդ երկրին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, հարգել հայկական մշակութային ժառանգությունը պաշտպանելու իր հանձնառությունը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, զեկույցում, որն ընդունվել է 448 կողմ, 67 դեմ և 107 ձեռնպահ ձայներով, անդրադարձ է կատարվել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված վերջին ջանքերին: Մասնավորապես, նշվել է, որ ԵԽ-ն «ողջունում է Թուրքիայի և Հայաստանի միջև  վերջին մերձեցման գործընթացը՝ կապված երկկողմ շփումներ սկսելու որոշման, հատուկ ներկայացուցիչներ նշանակելու, երկու երկրների միջև թռիչքները վերսկսելու հետ: «ԵԽ-ն այս փորձը համարում է խիստ դրական զարգացում, որը դրական ազդեցություն կունենա տարածաշրջանի բարեկեցության ու անվտանգության վրա, ԵԽ-ն հորդորում է կողմերին առաջ տանել այս ջանքերը՝ հանուն իրենց հարաբերությունների լիակատար կարգավորման ու կոչ է անում ԵՄ-ին ակտիվորեն աջակցել այս գործընթացին»,- ասվում է զեկույցում:
Եվրապատգամավորները հորդորել են Թուրքիային «ճանապարհ հարթել թուրք և հայ ժողովուրդների միջև իրական հաշտեցման համար՝ ներառյալ Հայոց ցեղասպանության հարցի կարգավորումը, և լիարժեքորեն հարգել հայկական և այլ մշակութային ժառանգությունը պաշտպանելու իր պարտավորությունները»: Զեկույցի հեղինակները հույս են հայտնել, որ դա կարող է դառնալ ուղի՝ Հարավային Կովկասում հարաբերությունների կարգավորման համար: ԵԽ-ն, հղում անելով Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցին՝ 2015 թվականի ապրիլի 15-ին կառույցի կողմից ընդունված բանաձևին, հերթական անգամ հորդորել է Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Զեկույցում նշվել է նաև, որ թեպետ Թուրքիան բազմիցս հայտարարել է ԵՄ անդամ դառնալու նպատակի մասին, այդուհանդերձ, վերջին երկու տարիների ընթացքում երկիրը հետևողականորեն հետ է կանգնել անդամակցության գործընթացի հետ կապված իր պարտավորություններից: Զեկույցում ընդգծվել է նաև Թուրքիայում մարդու իրավունքների շարունակական ոտնահարումների փաստը:
ԵԽ պատգամավորները նաև հորդորել են պաշտոնական Անկարային բարեխղճորեն մոտենալ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու Ֆինլանդիայի և Շվեդիայի դիմումներին՝ կոչ անելով զերծ մնալ այս գործընթացում անհարկի ճնշում գործադրելուց:

Европарламент призвал Турцию признать Геноцид армян и уважать обязательство защищать армянское наследие
08/06/2022 11:30
7 июня Европарламент принял ежегодный отчет по Турции, в котором призвал эту страну признать Геноцид армян и соблюдать свои обязательства по защите армянского культурного наследия.
Как передает «Арменпресс», в отчете, который был принят 448 голосами против 67 при 107 воздержавшихся, речь шла о недавних усилиях, направленных на нормализацию армяно-турецких отношений. В частности, было отмечено, что Совет Европы «приветствует недавний процесс сближения между Турцией и Арменией, в связи с решением о начале двусторонних контактов, назначении спецпредставителей, возобновлении авиасообщения между двумя странами». «Совет Европы считает этот опыт очень позитивным событием, которое окажет положительное влияние на процветание и безопасность региона. Совет Европы призывает стороны приложить эти усилия для полной нормализации своих отношений и призывает Европейский Союз активно поддерживать этот процесс», - говорится в сообщении.
Депутаты Европарламента призвали Турцию «проложить путь к реальному примирению между турецким и армянским народами, включая решение вопроса Геноцида армян, и полностью соблюдать свои обязательства по защите армянского и другого культурного наследия». Авторы отчета выразили надежду, что это может стать способом нормализации отношений на Южном Кавказе. Совет Европы, ссылаясь на принятую организацией 15 апреля 2015 года резолюцию, посвященную 100-летию Геноцида армян, вновь призвал Турцию признать Геноцид армян.
В отчете говорится, что, хотя Турция неоднократно заявляла о своем намерении присоединиться к ЕС, страна в течение последних двух лет не выполняла свои обязательства по членству. В отчете также было подчеркнуто продолжающееся нарушение прав человека в Турции.
Депутаты Совета Европы призвали официальную Анкару добросовестно подойти к заявлениям Финляндии и Швеции о вступлении в НАТО, призвав воздержаться от излишнего давления на этот процесс.