Եվրոպական խորհրդարանի կոչը Թուրքիային հիշեցում է իրականության հետ առերեսվելու նրա անկարողության մասին. Ռուբեն Մելքոնյան
Եվրոպական խորհրդարանի հորդորը դիտարկում եմ որպես քաղաքակիրթ մարդկության կողմից Հայոց ցեղասպանության հիշատակման և Թուրքիայի՝ համամարդկային արժեքներից հեռու լինելու հերթական հիշեցում, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը` անդրադառնալով Թուրքիային ուղղված Եվրոպական խորհրդարանի կոչին՝ ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և հարգել հայկական ժառանգությունը պաշտպանելու հանձնառությունը։
«Նախ պետք է ֆիքսել, որ սա այդ կառույցի կողմից նմանատիպ առաջին կոչը չէ. տարբեր տարիների Եվրոպական խորհրդարանի կողմից տարբեր ոճի կոչեր հնչել են, և կարող ենք ասել, որ դա շարունակական բնույթ է կրում։
Այս կառույցի հայտարարությունը, գոնե ինձ համար, ազնվության մի փոքր ավելի բարձր տոկոս ունի, քան տարբեր պետությունների համանման հայտարարությունները և անգամ Ցեղասպանության ճանաչման բանաձևերը»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Ռուբեն Մելքոնյանի խոսքով՝ այս հորդորով եվրոպական կառույցը Թուրքիային մեկ անգամ ևս հիշեցնում է իր իսկ պատմության նկատմամբ վստահության պակասի, ինչպես նաև իրականության հետ առերեսվելու անկարողության մասին։
Նրա համոզմամբ՝ այս կոչի մեջ կարելի է քաղաքական, Թուրքիայի վրա ճնշում գործադրելու ինչ-որ ենթատեքստեր տեսնել, սակայն, ակնհայտ է, որ Եվրոպական խորհրդարանի հորդորը համամարդկային արժեքներին հավատարիմ մնալու մասին է։
«Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի արձագանքին, այն կարելի է համարել ստանդարտ և կանխատեսելի՝ անգամ կանխատեսելի տեքստերով և մեկնաբանություններով, ինչը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ այդ երկրի մտածողության մեջ որևէ դրական փոփոխություն չկա, և ցեղասպան մտածողությունը շարունակում է Թուրքիայի առանցքը համարվել»,- ասաց թուրքագետը։
Ռուբեն Մելքոնյանը նաև շեշտեց՝ սա գիտակից հանրության համար պետք է ևս մեկ ազդակ լինի, որ խաղաղության դարաշրջանը Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ որևէ աղերս չունի, և Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու ՀՀ իշխանությունների հայտարարությունները ևս իրականության հետ կապ չունեն։

Призыв Европарламента к Турции это напоминание о ее неспособности  примириться с действительностью – Рубен Мелконян
08/06/2022 18:32
Призыв Европарламента к Турции это напоминание о ее неспособности примириться с действительностью – Рубен Мелконян
Я расцениваю призыв Европейского парламента как очередное упоминание цивилизованного человечества о Геноциде армян и напоминание о том, насколько далека Турция от общечеловеческих ценностей, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am тюрколог Рубен Мелконян, касаясь призыва Европарламенте к Турции признать Геноцид армян и соблюдать свои обязательства по защите армянского культурного наследия.
«Прежде всего, следует констатировать, что это не первый такой призыв этой структуры: в разные годы Европейский парламент выступал с различными призывами, и можно сказать, что это носит постоянный характер.
Заявление этой структуры, по крайней мере, для меня, намного честнее, чем аналогичные заявления различных государств и даже резолюции о признании Геноцида», - сказал тюрколог.
По словам Рубена Мелконяна, этим призывом европейская структура еще раз напоминает Турции о дефиците доверия к своей же истории, а также неспособности примирится с действительностью.
По его убеждению, в этом призыве можно увидеть какие-то политические подтексты для оказания давления на Турцию, однако очевидно, что призыв Европейского парламента – о верности общечеловеческим ценностям.
«Что касается реакции Турции, то ее можно считать стандартной и прогнозируемой – даже с прогнозируемыми текстами и комментариями, что в очередной раз демонстрирует, что в менталитете этой стране никакого позитивного изменения нет, и геноцидальное мышление продолжает считаться стержнем Турции», - сказал тюрколог.
Рубен Мелконян также отметил, что для сознательного общества это должно быть еще одним сигналом, что «открытие эпохи мира» с Турцией и Азербайджаном не имеет ничего общего с действительностью и заявления властей Армении о нормализации отношений с Турцией оторваны от реальности.