Անվտանգության համակարգը չէր խարխլվի, եթե պաշտպանության նախարար նշանակվեին համապատասխան փորձառությամբ զինվորականներ. Տիգրան Աբրահամյան
«Բանակում իշխանության նախաձեռնած կառավարման համակարգի փոփոխություններն ավելի լավ հասկանալու համար ասեմ, որ եթե գործող սխեմաներում, պատերազմի ժամանակ ռազմական գործողությունների պատասխանատուն զինվորական է՝ Գլխավոր շտաբի պետը, ապա նորով՝ քաղաքացիական անձ՝ պաշտպանության նախարարը։
Հիշեցնեմ, որ իշխանությունը բազմիցս հայտարարել է, որ պաշտպանության նախարարի պաշտոնում կուսակցական, քաղաքական թիմի ներկայացուցիչ է նշանակում, որպեսզի թույլ չտա բանակի ներգրավածությունը քաղաքական գործընթացներին։
Մի կողմ դնենք ծայրահեղ անտրամաբանական «հիմնավորումը» ու կենտրոնանանք գործընթացի առանցքային հարցին։
Գործող կարգավորումներով, մարտական գործողությունների ժամանակ ԳՇ պետը մարտ վարելու պատասխանատուն լինելուց բացի, ուղիղ զեկուցում և ստանում է վարչապետի հանձնարարությունները, իսկ պաշտպանության նախարարը զբաղվում է թիկունքային ապահովման, մոբիլիզացիայի, ռազմական դիվանագիտությամբ, և այլ հարցերով։
Շատ կոպիտ ասած, պաշտպանության նախարարն ու ԳՇ պետը պատերազմի ժամանակ վարչապետի գլխավոր խորհրդականներն են դառնում, յուրաքանչյուրն իր անելիքն ունի և զեկուցումների առանձին թեման։
Նոր փոփոխությամբ, գրեթե բոլոր գործառույթներն անցնում են պաշտպանության նախարարին։ ԳՇ պետը մարտական գործողությունների հետ կապված զեկուցումների հիմնական մասն անում է պաշտպանության նախարարին, իսկ վերջինս՝ վարչապետին։
Նույն «կառուսելով» վարչապետը հանձնարարությունների մեծ մասն իջեցնում է նախարարին, իսկ վերջինս՝ ԳՇ պետին։
Ուշադրություն դարձրեք, որ պաշտպանության նախարարը քաղաքացիական անձ է, այսօր Պապիկյանն է, վաղը, պայմանական, Արայիկ Հարությունյանը կամ Հովիկ Աղազարյանը։
Այստեղ մի տարբերակ կարող էր լինել, որն անվտանգության համակարգը չէր խարխլի, եթե պաշտպանության նախարար նշանակելու սկզբունքը փոփոխվեր և այդտեղ նշանակվեին մարդիկ, ովքեր կամ համապատասխան փորձառությամբ, ճանապարհ անցած զինվորականներ են կամ խորությամբ, իր ողջ էությամբ տիրապետում են բանակի զարկերակին։
Սակայն, արդեն նշեցի, որ իշխանությունն ընտրել է քաղաքական թիմակցի գործոնը, ինչը հնարավոր պատերազմական գործողություններում երկիրը նոր աղետի շեմին է կանգնեցնելու»։

Если бы министром обороны назначались опытные военные, система безопасности не была бы расшатана – Тигран Абрамян
08/06/2022 12:23
Депутат парламента от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян обратился на своей странице в Facebook к инициированным властями изменениям структуры управления в  армии.
«Чтобы лучше понять инициированные властями изменения структуры управления в армии, скажу, что если по действующим схемам ответственность за боевые действия во время войны несет военный – начальник Генштаба, то по новой – гражданское лицо – министр обороны.
Напомню, что власти неоднократно заявляли, что назначают на должность министра обороны партийного, представителя политической команды, чтобы не допустить вовлеченность армии в политические процессы.
Оставим в стороне крайне нелогичное «обоснование» и сконцентрируемся на ключевом вопросе процесса.
Согласно действующим регулированиям, во время боевых действий начальник Генштаба кроме ответственности за ведение боя, напрямую докладывает и получает указания от премьер-министра, а министр обороны занимается тыловым обеспечением, мобилизацией, военной дипломатией и другими вопросами.
Грубо говоря, министр обороны и начальник Генштаба во время войны становятся главными советниками премьер-министра, у каждого есть свое дело и отдельная тема для доклада.
Согласно новому изменению, почти все функции переходят к министру обороны. Начальник Генштаба основную часть докладов, связанных с боевыми действиями, представляет министру обороны, а последний – премьер-министру.
По такой же «карусели», премьер-министр дает большую часть поручений министру, а последний – начальнику Генштаба.
Обратите внимание, что министр обороны – гражданское лицо, сегодня этот пост занимает Папикян, завтра, условно, Араик Арутюнян или Овик Агазарян.
Здесь мог быть один вариант, который не расшатал бы систему безопасности: если бы был изменен принцип назначения министра обороны и на этот пост назначались люди, которые либо военные с соответствующим опытом и прошли путь, либо глубоко понимают сущность и специфику армии.
Однако, как уже отметил, власти выбрали фактор члена политического команды, что в случае возможных военных действий приведет струну на грань новой катастрофы», - написал Тигран Абрамян.