Փառուխ գյուղի և Քարագլուխ լեռնաշղթայի խնդիրն առանցքային նշանակության է․ բազմաթիվ հարցադրումներ մնում են օդում կախված․ Աբրահամյան
09/06/2022 18:57
Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղի և Քարագլուխ լեռնաշղթայի խնդիրն առանցքային նշանակության հարց է, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Թեև այսօր ՌԴ ԱԳ նախարարը թեման կապեց ՀՀ-ի ու Ադրբեջանի միջև ընթացող դելիմիտացիայի գործընթացի հետ, բայց խնդիրը դրանով ոչ միայն չի կարգավորվում, այլ բազմաթիվ հարցադրումներ թողնում է օդում կախված։
Ովքեր տեղյակ չեն Քարագլխի լեռնաշղթայի նշանակությունից, ասեմ, որ եթե մի փոքր էլ ադրբեջանցիները զարգացնեն իրենց առաջխաղացումը, ապա Արցախի Մարտակերտի շրջանն ամբողջությամբ կմեկուսանա, իսկ Ասկերանի շրջանի հիմնական հատվածը խիստ արգելափակման կենթարկվի։
Սա միանշանակ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության խախտում է՝ ճիշտ այնպես, ինչպես պատերազմի ավարտից մեկ ամիս հետո եղավ Հադրութի շրջանի Հին Թաղեր և Խծաբերդ գյուղերի դեպքում։
Ադրբեջանը պարզորոշ հասկացնում է, որ իր համար հեղինակություն, ի դեմս ՌԴ-ի, չկա։ Դա էր պատճառը, որ Փառուխի ուղղությամբ ադրբեջանական ներխուժումից օրեր անց ՌԴ-ն կոշտ արձագանքեց՝ հայտարարելով, որ Ադրբեջանը պետք է հետ քաշվի։
Դրանից հետո իրադրությունը մարտական գործողությունների և ադրբեջանական զորքերի առաջխաղացման առումով դադարեցվեց, սակայն ադրբեջանցիները ելման դիրքեր այդպես էլ չվերադարձան։
Արցախի պաշտպանության բանակն ու Արցախի անվտանգության համար պատասխանատու կառույցները պետք է պատրաստ լինեն ադրբեջանական ոտնձգություններին, որոնք տարբեր իրավիճակներում կարող են կրկնվել»,- գրել է Աբրահամյանը։

Проблема села Парух и горного хребта Караглух имеет ключевой значение – Тигран Абрамян
Проблема села Парух Аскеранского района и хребта Караглух имеет ключевой значение, написал на своей странице в Facebook депутат парламента от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Хотя сегодня глава МИД России связал эту тему с начинающимся процессом делимитации между Арменией и Азербайджаном, однако проблема не только не решается этим, но и остаются многочисленные висящие в воздухе вопросы.
Тем, кто не знает о значении горного хребта Караглух, скажу, что если азербайджанцы попытаются еще немного продвинуться, то Мартакерский район Арцаха будет полностью изолирован, а основная часть Аскеранского района подвергнется сильной блокаде.
Это однозначное нарушение трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, точно так как произошло через месяц после официального окончания войны с селами Хин Тахер и Хцаберд Гадрутского района.
Азербайджан отчетливо дает понять, что не признает авторитета в лице РФ. В этом причина того, что через несколько дней после азербайджанского вторжения в направлении Паруха, РФ резко отреагировало, заявив, что Азербайджан должен отвести назад войска.
После этого боевые действия и продвижение азербайджанских войск прекратились, однако азербайджанцы так и не вернулись на исходные позиции.
Армия обороны Арцаха и ответственные за безопасность Арцаха структуры должны быть готовы к посягательствам Азербайджана, которые могут повторяться в различных ситуациях», - написал Тигран Абрамян.