«Հետաքրքիր ու անսպասելի իրավիճակ. սպասենք հետագա զարգացումներին». Ղազինյանը՝ Սերգեյ Լավրովի ասուլիսի հետքերով
09/06/2022 14:53
Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Ղազինյանի կարծիքով՝ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի՝ Փառուխի հետ կապված հայտարարությունից հետո առաջանում է շատ հետաքրքիր ու անսպասելի իրավիճակ:
«ՌԴ ԱԳ նախարար Լավրովն այսօր հայտարարեց, որ Արցախի Փառուխ գյուղի հետ կապված խնդիրը կլուծվի, ուշադրություն, դելիմիտացիայի արդյունքում: Եթե սա լեզվի սայթաքում կամ բնակավայրերի շփոթություն չէր, ապա առաջանում է շատ հետաքրքիր ու անսպասելի իրավիճակ:
Հաշվի առնելով այն փաստը, որ Փառուխ գյուղը գտնվում է Արցախում, կարելի է ենթադրել, որ Ադրբեջանի հետ պետական սահմանի դելիմիտացիա պետք է անի ոչ միայն Հայաստանը, այլև՝ Արցախը», - նշել է Ղազինյանը։
Սա, ըստ ընդդիմադիր պատգամավորի, նշանակում է, որ Լավրովի պնդմամբ, Արցախն Ադրբեջանի հետ պետք է ունենա դելիմիտացված սահման, ինչի արդյունքում կլուծվի ոչ միայն Փառուխից, այլ նաև Շուշիից, Հադրութից և այլ հայկական բնակավայրերից ադրբեջանական զինված ուժերը դուրս բերելու հարցը:

«Интересная и неожиданная ситуация: подождем дальнейших развитий» – Артур Казинян о заявлении Лаврова
09/06/2022 15:34
Депутат парламента от фракции «Армения» Артур Казинян считает, что после заявления главы МИД России Сергея Лаврова в связи с селом Парухом возникает очень интересная и неожиданная ситуация.
«Глава МИД РФ Сергей Лавров сегодня заявил, что вопрос, связанный с селом Парух в Арцахе, будет решен, внимание, в результате процесса делимитации границы. Если это не было речевой ошибкой или путаницей в названии населенных пунктов, то возникает очень интересная и неожиданная ситуация.
Учитывая тот факт, что село Парух находится в Арцахе, то можно предположить, что делимитацию государственной границы с Азербайджаном должна провести не только Армения, но и Арцах», - отметил Казинян.
По словам оппозиционного депутата, это значит, что по утверждению Лаврова, Арцах должен иметь с Азербайджаном делимитированную границу, в результате чего решится вопрос вывода азербайджанских вооруженных сил не только из Паруха, но и Шуши, Гадрута и других армянских населенных пунктов.