«ԳՇ-ն պետք է միայն պաշտպանի ՀՀ սահմանները». Գլխավոր շտաբի պետը դառնում է Պաշտպանության նախարարի տեղակալ
09/06/2022 11:37
Կառավարությունը հավանություն տվեց «Պաշտպանության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում և հարակից օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու նախագծին։
Նախատեսվում է նոր խմբագրությամբ շարադրել պաշտպանության ոլորտում Կառավարության լիազորությունները, խմբագրվում և հստակեցվում են ՀՀ վարչապետի, ՀՀ պաշտպանության նախարարության և Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի ու ՀՀ պաշտպանության նախարարի ու ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի լիազորությունների շրջանակը։
Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ասաց, թե Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնը նախատեսվում է որպես ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, որը, սակայն, չի հանդիսանալու Պաշտպանության նախարարին փոխարինող պաշտոնատար անձ։
Պապիկյանը խնդրեց հավանություն տալ օրենսդրական նախաձեռնությանն ու համարել այն անհետաձգելի։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ասաց, թե այս նախագծով Գլխավոր շտաբի պետը դառնում է Պաշտպանության նախարարի տեղակալ, իսկ գնումների ամբողջ համակարգը իրականացվում է ՊՆ-ի կողմից։
«Գլխավոր շտաբը գնումներով չի զբաղվում, Գլխավոր շտաբը զբաղվում է բացառապես Զինված ուժերի համար նախատեսված գործառույթներով», - ասաց վարչապետը։
Սուրեն Պապիկյանն էլ ասաց, թե ԳՇ-ն պետք է միայն պաշտպանի ՀՀ սահմանները, զբաղվի մարտական պատրաստականությամբ։

«ГШ должен только защищать границы Армении» – начальник Генштаба становится первым заместителем министра обороны
09/06/2022 13:35
Правительство Армении сегодня на заседании одобрило проект поправок в закон «Об обороне».
Согласно законопроекту, предусматривается изложить в новой редакции полномочия правительства в сфере обороны, редактируется и уточняется круг полномочий премьер-министра, Минобороны и Генштаба ВС Армении, министра обороны и начальника ГШ ВС.
Министр обороны Сурен Папикян сказал, что начальника Генштаба ВС будет занимать также должность первого заместителя министра обороны, однако он не будет являться заменяющим министра обороны должностным лицом.
Папикян попросил одобрить законодательную инициативу  и считать ее неотложной.
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что согласно законопроекту, начальник Генштаба ВС становится заместителем министра обороны, но вся система закупок осуществляется министерством обороны.
«Генштаб не занимается закупками, Генштаб занимается исключительно связанными с Вооруженными силами функциями», - сказал премьер.
Сурен Папикян отметил, что начальник ГШ должен только защищать границы Армении, заниматься боевой подготовкой.