Ոստիկանության կողմից հատուկ միջոցների կիրառման հարցով Թագուհի Թովմասյանը դիմել է գլխավոր դատախազին, ԱՄՆ, ԵՄ, ՌԴ դեսպաններին
09/06/2022 09:53
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը հունիսի 3-ին Երևանում անհնազանդության խաղաղ ակցիային մասնակցած քաղաքացիների նկատմամբ ոստիկանության կողմից հատուկ միջոցների կիրառմանն առնչվող խնդրահարույց հարցերի վերաբերյալ դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազին, ԱՄՆ, ԵՄ, ՌԴ դեսպաններին, միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներին։
«ՀՀ գլխավոր դատախազի, միջազգային հեղինակավոր օղակների ուշադրությունն եմ հրավիրել մի քանի հանգամանքների վրա՝
- Ահազանգերի և հաղորդումների համաձայն՝ հատուկ միջոցները կիրառվել են առանց նախազգուշացման,
- Ընդդիմադիր գործիչների պնդումների համաձայն՝ ոստիկանության զորքերի սպառազինությունում կիրառված հատուկ միջոցների պիտանելիության ժամկետը լրացած է եղել, քանի որ 2017թ․ հետո կոնկրետ «Սվիրել» տեսակի լուսաձայնային արկ ձեռք չի բերվել։
Իսկ դրանց պիտանելիության ժամկետը ընդամենը 4 տարի է,
- Մասնագետների և ականատեսների վկայություններով քաղաքացիների և ոստիկանության ծառայողների ստացած բեկորային վնասվածքների ծանրության պատճառը հենց զինամթերքի ժամկետանց լինելն է։
ՀՀ գլխավոր դատախազին հասցեագրված գրությունը վերաբերել է հանձնարարականի՝ ուղղված իրավասու մարմիններին՝ քննության առնելու հատուկ միջոցներ կիրառելու անհրաժեշտության մասին որոշման իրավաչափությունը, ինչպես նաև կիրառված հատուկ միջոցների պիտանելիության, ժամկետանց լինելու վերաբերյալ հարցերը և ՀՀ օրենսդրությամբ նախատեսված կարգավորումների համապատասխան ընթացք տալուն։
Միջազգային գործընկերներին ուղղված հրատապ նամակով խնդրել եմ հրապարակային մեկնաբանություն բողոքի ձայն բարձրացնող քաղաքացիների նկատմամբ ոստիկանության անթույլատրելի գործողությունների վերաբերյալ՝ նշելով, որ միջազգային հեղինակավոր կառույցների հրապարակային խոսքը կարող է ազդել ոստիկանական անթույլատրելի գործողությունների կանխարգելմանը։

Тагуи Товмасян обратилась к генпрокурору и к послам РФ, ЕС и США во вопросу применения полицией спецсредств
09/06/2022 10:01
Председатель Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по защите прав человека и общественным вопросам, депутат фракции «Честь имею» Тагуи Товмасян обратилась к генпрокурору Армении, к послам России, США и стран ЕС, представителям международных структур в связи с применением полицией спецсредств в отношении граждан, участвовавших в акции мирного неповиновения 3 июня.
«Обратила внимание генпрокурора Армении и авторитетных международных звеньев на несколько обстоятельств:
- Согласно сигналам и сообщениям, спецсредства были применены без предупреждения,
- Согласно утверждениям оппозиционных деятелей, срок годности находящихся на вооружении войск полиции спецсредств истек, поскольку 2017 года конкретно светошумовых гранат АСЗ-40 "Свирель" закуплено не было.
Срок их годности – всего 4 года.
- По свидетельствам экспертов и очевидцев, причиной тяжести полученных гражданами и сотрудниками полиции травм является именно истекший срок годности боеприпасов.
Адресованное генпрокурору Армении письмо касалось поручения, направленного компетентным органам, – расследовать правомерность решения о необходимости применения спецсредств, а также вопросы, касающиеся срока годности примененных спецсредств, и в соответствии с предусмотренными законодательством регулированиями начала соответствующего процесса.
В срочном письме к международным партнерам я запросила публичный комментарий о неприемлемых действиях полиции в отношении граждан, которые поднимают свой голос протеста, отметив, что публичное слово авторитетных международных институтов может  повлиять на предотвращение неприемлемых действий полиции. Проявлю последовательность», написала Тагуи Товмасян на своей странице в Facebook.