ՀԱՊԿ-ի անհրաժեշտությունը՝ որպես անվտանգության դոնոր, աստիճանաբար կմեծանա և դուրս կգա եվրասիական տարածաշրջանի սահմաններից. Արարատ Միրզոյան (Տեսանյութ)
Քայլ առ քայլ ՀԱՊԿ-ը դառնում է ավելի ու ավելի կարևոր դերակատար մեր երկրների և, ընդհանուր առմամբ, Եվրասիական տարածաշրջանի անվտանգության ապահովման գործում, ՀԱՊԿ երկրների արտգործնախարարների խորհրդի նիստում ասաց Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Մեր կազմակերպության առաջ ի սկզբանե բարդ խնդիր է դրված, քանի որ հավաքական անվտանգության յուրաքանչյուր տարածաշրջան ունի իր առանձնահատկությունները, իր տեղական կարիքներն ու պահանջները, իր առաջնահերթությունները», - ասաց Միրզոյանը։
Նա նշեց, թե դեռ շատ անելիքներ կան, բայց արդեն պարզ է, որ ՀԱՊԿ-ի անհրաժեշտությունը՝ որպես անվտանգության դոնոր, աստիճանաբար կմեծանա և դուրս կգա եվրասիական տարածաշրջանի այն սահմաններից, որոնք ի սկզբանե ուրվագծել էին։

Потребность ОДКБ, как в доноре безопасности, будет возрастать и выйдет за рамки Евразийского региона – глава МИД Армении
10/06/2022 13:50
ОДКБ шаг за шагом становится все более значимым игроком в деле обеспечения безопасности наших стран и региона Евразии, в целом. Об этом заявил глава МИД Армении Арарат Мирзоян на заседании Совета глав МИД стран ОДКБ.
«Перед нашей организацией изначально стоит нелегкая задача, потому что в каждом регионе коллективной безопасности своя специфика, свои локальные нужды и потребности, свои приоритеты», - сказал Мирзоян.
Он отметил, что многое еще предстоит сделать, но уже сейчас очевидно, что потребность ОДКБ, как в доноре безопасности, постепенно будет возрастать и выйдет за изначально очерченные нами рамки Евразийского региона.