«Հրավիրում ենք մամուլի հարցերով զբաղվող միջազգային կառույցների ուշադրությունը». Ժուռնալիստների միությունը դատապարտում է Բագրատ Եսայանի ձերբակալությունը
10/06/2022 17:42
Հայաստանի ժուռնալիստների միությունը հայտարարություն է տարածել՝ անդրադառնալով «Երկիր Մեդիա» հեռուստաընկերության տնօրեն Բագրատ Եսայանի ձերբակալությանը։
«Այսօր առավոտյան Ազգային անվտանգության ծառայության (ԱԱԾ) աշխատակիցները ձերբակալել են «Երկիր Մեդիա» հեռուստաընկերության տնօրեն Բագրատ Եսայանին։
Վերջինս ձերբակալվել է դեռևս 2020 թվականի վերջին տեղի ունեցած դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում, այն դեպքում, երբ նախորդած շուրջ 1 տարի և 8 ամիսների ընթացքում պարտաճանաչ ներկայացել է նախաքննական մարմնին, որևէ կերպ չի խուսափել քննությունից, չի թաքնվել, մշտապես գտնվել է հանրային ուշադրության կենտրոնում, և որևէ ողջամիտ հիմնավորում չկա, որ ազատության մեջ գտնվելով՝ կարող էր խոչընդոտել գործի քննությանը։
Բագրատ Եսայանը հայաստանյան առաջատար հեռուստաընկերություններից մեկի տնօրենն է, որը չի ենթարկվում իշխանությունների վերահսկողությանը, և նրա ձերբակալությունն ուղղված է նաև ազատ խոսքի, մամուլի ազատության դեմ։
Հայաստանի Ժուռնալիստների միությունը խստորեն դատապարտում է «Երկիր Մեդիա» հեռուստաընկերության տնօրեն Բագրատ Եսայանի այս մեթոդներով ձերբակալությունը, իշխանություններից պահանջում է դադարեցնել նրա նկատմամբ քաղաքական հետապնդումը, չկատարել իրավական հարթությունից դուրս որևէ գործողություն՝ մեր գործընկերոջը թույլ տալով ազատության մեջ շարունակել մասնակցել խնդրո առարկա քրեական գործի քննությանը։
Միևնույն ժամանակ, տեղի ունեցածի նկատմամբ հրավիրում ենք իրավապաշտպան կազմակերպությունների, մամուլի հարցերով զբաղվող միջազգային կառույցների ուշադրությունը՝ կոչ անելով գործուն քայլեր ձեռնարկել Բագրատ Եսայանի նկատմամբ իրականացվող քաղաքական հետապնդումը դադարեցնելու ուղղությամբ» , - նշված է ՀԺՄ տարածած հայտարարության մեջ։

Союз журналистов Армении осуждает задержание Баграта Есаяна
Союз журналистов Армении распространил заявление в связи с задержанием директора телекомпании «Yerkir media» Баграта Есаяна.
«Сегодня утром сотрудники Службы национальной безопасности (СНБ) задержали директора телекомпании «Yerkir media» Баграта Есаяна.
Он был задержан в рамках уголовного дела, возбужденного по факту произошедшего еще в 2020 году инцидента, в том случае, когда в течение 1 года и 8 месяцев добросовестно являлся в следственный орган, не избегал следствия, не скрывался, постоянно находился в центре общественного внимания, и нет никакого разумного обоснования, что находясь на свободе, может препятствовать расследованию дела.
Баграт Есаян – директор одного из ведущих телекомпаний Армении, которая не подчиняется контролю со стороны властей, и его задержание направлено также против свободы слова, свободы СМИ.
Союз журналистов Армении строго осуждает задержание директора телекомпании «Yerkir media» Баграта Есаяна такими методами, требует от властей прекратить политическое преследование в его отношении, не выполнять действий, которые выходят за рамки закона – позволив нашему коллеге продолжать участвовать в расследовании уголовного дела, оставаясь на свободе.
В то же время, обращаем внимание правозащитных организаций, международных структур, занимающихся вопросами свободы слова и прессы, на произошедшее и призываем предпринять действенные шаги для прекращения политического преследования в отношении Баграта Есаяна», - отмечается в заявлении Союза журналистов Армении.