Դեպի Ստեփանակերտ կառուցվում է շրջանցող ճանապարհ. եթե ճանապարհը հանձնվի շահագործման, մենք ամբողջությամբ կորցնելու ենք Բերձորի շրջանը. Իշխան Սաղաթելյան
10/06/2022 11:23
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Իշխան Սաղաթելյանի պնդմամբ՝ ՀՀ իշխանությունները որևէ կերպ որևէ տեղ չեն կարողանում պատշաճ ներկայացնել հայ ժողովրդի ու Հայաստանի շահերը, այդ թվում՝ նաև ՀԱՊԿ-ում։
«Ե՛վ պատերազմի ընթացքում, և՛ պատերազմից հետ, երբ ադրբեջանական զորքերը ներխուժեցին Հայաստանի ինքնիշխան տարածք, մենք մինչև այսօր պատշաճ բացատրություն ու պարզաբանում չունենք՝ արդյո՞ք Հայաստանի իշխանությունները դիմել են ՀԱՊԿ-ին, արդյո՞ք դիմել են ճիշտ հոդվածներով ու կանոնակարգով ու ի՞նչ պատասխան են ստացել, այս իմաստով իրենց քայլերն ու գործողությունները շարունակում են մնալ անհասկանալի», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց Իշխան Սաղաթելյանը։
Անդրադառնալով լուրերին՝ իբր, իշխանությունը պատրաստվում է հերթական անգամ «հողեր հանձնել»՝ Իշխան Սաղաթելյանն ասաց, թե Ադրբեջանի կոմից կառուցվում է այլընտրանքային ճանապարհ, կարծես թե, Նիկոլ Փաշինյանն ու Իլհամ Ալիևն ունեն «դավադիր համաձայնություն»։
Իշխան Սաղաթելյանը կարծում է, թե հայկական կողմը կկորցնի Բերձորի (Լաչինի) ճանապարհը։
«Այսինքն՝ դեպի Ստեփանակերտ կառուցվում է շրջանցող ճանապարհ, իսկ եթե այդ ճանապարհը հանձնվի շահագործման, նշանակում է, որ մենք ամբողջությամբ կորցնելու ենք Բերձորի շրջանը, այդ թվում՝ Աղավնոն, որոշ հայկական գյուղեր ու, ամենակարևորը, թշնամու ենթակայության տակ են անցնելու մեր ողջ կոմունիկացիաները։ Սա նշանակում է՝ ամբողջական գտնվելու ենք կախման մեջ ու այն, որ ասում ենք՝ Արցախի հայաթափում, նաև սա նկատի ունենք», - հայտարարեց ԱԺ փոխնախագահը։
Նա ասաց, թե հաջորդ հանրահավաքին այս թեմայով մանրամասն վերլուծությամբ են հանդես գալու, որպեսզի հանրությունը տեղեկանա, թե ինչ նոր «դավադիր ծրագրի» մասին է խոսքը։

Строится новая обходная дорога в Степанакерт: если дорога будет введена в эксплуатацию, мы полностью потеряем Бердзорский район – Ишхан Сагателян
10/06/2022 12:06
Вице-спикер парламента Армении, представитель Верховного органа АРФД Ишхан Сагателян утверждает, что власти Армении никоим образом и нигде и не могут представлять интересы армянского народа и Армении, в том числе в ОДКБ.
«И во время войны, и после войны, когда азербайджанские войска вторглись на суверенную территорию Армении, до сих пор у нас нет надлежащего объяснения, обратились ли власти Армении к ОДКБ, обратились ли по правильным статьям и уставу ОДКБ и какой ответ получили. В этом контексте их шаги и повестка продолжают оставаться непонятными», - заявил сегодня на пресс-конференции Ишхан Сагателян.
Касаясь сведений о том, что власти Армении собираются в очередной раз «сдать земли», Ишхан Сагателян отметил, что Азербайджан строит альтернативную дорогу, кажется, между Николом Пашиняном и Ильхамом Алиевым достигнуто «заговорщическое соглашение».
Ишхан Сагателян считает, что армянская сторона потеряет дорогу Бердзора (Лачина).
«То есть, строится обходная дорога в Степанакерт, а если эта дорога будет введена в эксплуатацию, это означает, что мы полностью потеряем Бердзорский район, в том числе Агавно, некоторые армянские села и, самое важное, все наши коммуникации перейдут под контроль врага. Это значит, что мы полностью попадем под зависимость и когда мы говорим о деарменизации Арцаха, имеем в виду также это», - заявил вице-спикер парламента.
Он сказал, что на следующем митинге будет представлен подробный анализ по этой теме, чтобы общество знало, о какой новой «заговорщической программе» идет речь.