Հիմքերը, որոնցով նախաքննության մարմինը, քրեական գործը հարուցելուց 20 ամիս անց, կալանքի միջնորդությամբ մտել էր դատարան, պարզապես ծիծաղելի էին․ Բագրատ Եսայան
«Սա իսկապես հաղթանակ էր, որովհետև այն հիմքերը, որոնցով նախաքննության մարմինը քրեական գործ հարուցելուց 20 ամիս անց կալանքի միջնորդությամբ մտել էր դատարան, ուղղակի ծիծաղելի էին»,- այս մասին, ինչպես հայտնում է Tert.am-ը, դատարանի բակում լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀՅԴ անդամ, «Երկիր մեդիա» ՀԸ տնօրեն Բագրատ Եսայանը, որին կալանավորելու միջնորդությունը դատարանն այսօր մերժել էր։
«Ի պատիվ դատավորի՝ ասեմ, որ նա կայացրեց արդարացի վճիռ, քանի որ այսօր մենք ականատես ենք բավականին անարդար որոշումների, վճիռների»,- ասել է Բագրատ Եսայանը։
Նրա համար անհասկանալի է, թե ինչու ձերբակալությունից 10 ժամ անց քննիչը հապճեպ կալանքի միջնորդություն է ներկայացրել դատարան։
«Դատավարությունը ընթանում էր մինչև գիշերը ժամը 4-ը։ Ընդհանրապես աբսուրդի ժանրից էր այն, ինչը ներկայացել էին դատարան։ Մնում էր միայն Քեննեդու սպանության մեջ, Շուշիի հանձնման մեջ ինձ մեղադրեին ու այդ հիմքով կայանքի միջնորդություն ներկայացնեին։ Այս քրեական գործը ընդամենը մեկ էպիզոդի վրա էր հիմնված։ Ապրիլից սկսած, երբ ակտիվացավ Դիմադրության շարժումը և «Երկիր մեդիան», որի տնօրենն եմ ես, կտրուկ ակտիվացրեց իր աշխատանքները, միանգամից ակտիվացրին 18 ամիս քնած այս քրեական գործը»,- նշել է Բագրատ Եսայանը։

Основания, на которых было представлено ходатайство об аресте, просто смешные – Баграт Есаян
«Это действительно победа, потому что основания, на которые орган предварительного следствия через 20 месяцев после возбуждения уголовного дела представил в суд ходатайство об аресте, просто смешные», - об этом, как сообщает Tert.am, заявил в беседе с журналистами во дворе суда член АРФ «Дашнакцутюн»,  директор телекомпании «Yerkir media» Баграт Есаян, ходатайство об аресте которого сегодня отклонено судом.
«К чести суда, должен сказать, что он вынес справедливый вердикт, поскольку сегодня мы становимся очевидцами довольно несправедливых вердиктов», - сказал Баграт Есаян.
Для него непонятно, почему через 10 часов после его задержания следователь поспешно представил в суд ходатайство об аресте.
«Судебное разбирательство продолжалось до 4 часов ночи. То, что они представили в суде, вообще, было из жанра абсурда. Оставалось только, чтобы меня обвинили в убийстве Кеннеди, в сдаче Шуши и представили ходатайство об аресте на этом основании. Это уголовное дело основано только на одном эпизоде. Начиная с апреля, когда Движение сопротивления активизировалось и телеканал Yerkir media, директором которого я являюсь, активизировал свою работу, они сразу активизировали "спящее" 18 месяцев уголовное дело», - отметил Баграт Есаян.