Ավետիք Չալաբյանը կմնա կալանքի տակ
Այս տարվա մայիսի 14-ին կալանավորված Ավետիք Չալաբյանի պաշտպանական խումբը դեռևս մայիսի 25-ին Ա. Չալաբյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցի փոփոխության վերաբերյալ՝ ՀՀ Աժ պատգամավորներ Սեյրան Օհանյանի, Իշխան Սաղաթելյանի, Էլինար Վարդանյանի, Հայկ Մամիջանյանի, Տիգրան Աբրահամյանի, ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանի և «Արար» հիմնադրամի երաշխավորություններով դիմել էր ՀՀ գլխավոր դատախազություն։ Սակայն երաշխավորությունները մերժվել են, ինչի առիթով Ավետիք Չալաբյանի պաշտպանական խումբը հայտարարություն է տարածել։
Հայտարարությունում մասնավորապես նշվում է.
«Դատախազը, ի վերջո, խախտելով միջնորդությունների քննարկման ժամկետը, մեր հրապարակային անդրադարձից հետո ուղարկեց մեզ երաշխավորությունների վերաբերյալ մերժման որոշումը։ Դատախազը, անտեսելով երաշխավորությունների ինստիտուտի օրենսդրական այն չափանիշը, որ իր որոշման հիմքում պետք է դնի երաշխավորություն տրամադրող անձի կամ կազմակերպության վստահություն վայելելու հանգամանքը, պարզապես նշել է, որ «նախաքննության ներկա փուլում չեն վերացել և պահպանվել են մեղադրյալ Ա․ Չալաբյանի կալանքի տակ պահելու հիմքերն ու պայմանը և վարույթն իրականացնող մարմինը գտնում է, որ տվյալ փուլում ևս կալանավորումից բացի որևէ այլ խափանման միջոց չի կարող գործուն երաշխիք հանդիսանալ մեղադրյալի պատշաճ վարքագիծն ապահովելու համար»։
Մի կողմ դնելով այն, որ մեր պնդմամբ ընդհանրապես առկա չեն կալանավորման հիմքն ու պայմանները, նշենք, որ դատախազի եզրահանգումն ուղիղ հակադրվում է երաշխավորության ինստիտուտի օրենսդրական նշանակությանը։ Երաշխավորության էութունը հենց նրանում է, որ եթե երաշխավորները հանրային բարձր վստահություն վայելող անձինք են, ապա կալանավորման հիմքերի և պայմանների առկայության դեպքում փոխվում է խափանման միջոցը։ Կալանավորման հիմքերի ու պայմանների վերացումն ինքնին վարույթն իրականացնող մարմնի համար պարտականություն է առաջացնում՝ սեփական նախաձեռնությամբ փոխել խափանման միջոցը։
Ուստի, եթե ակնկալվեր, որ կալանավորումը կարող է փոխվել միայն այդ հիմքերի և պայմանների վերացման դեպքում, ապա երաշխավորություն ներկայացնելը կիմաստազրկվեր և կդառնար ինքնանպատակ։ Դատախազությունը, փաստորեն, ավելորդ ջանք չի փորձում գործադրել ապահովելու համար իր որոշումների թեկուզ թվացյալ պատճառաբանվածությունն ու հիմնավորվածությունը։ Փոխարենը՝ համառում է ամեն գնով և առանց հիմքի Ա․ Չալաբյանին որքան հնարավոր է երկար պահել անազատության մեջ։ Բնականաբար, այս որոշումն անմիջապես բողոքարկվելու է դատական կարգով, սակայն անհրաժեշտ ենք համարում ընդգծել, որ այս որոշումը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ Հայաստանում գործող իշխանության պայմաններում քաղաքական գործերով քրեական արդարադատության ներպետական մեխանիզմները բացարձակ անարդյունավետ են ու գործում են բացառապես ըստ քաղաքական նպատակահարմարութունների»։
Հիշեցնենք, որ «Համախմբում» շարժման անդամ, հասարակական-քաղաքական գործիչ Ավետիք Չալաբյանին անհիմն, առանց որևէ արժանահավատ ապացույցի և քրեադատավարական ընթացակարգերի կոպտագույն խախտումներով մեղսագրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 163-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված արարքը։ Արարք, որն արդեն ընդունված և սույն թվականի հուլիսի 1-ից ուժի մեջ մտնող քրեական օրենսգրքով ապաքրեականացված է: Միտումնավոր հետապնդման և քաղաքական պատվերի դրսևորում է նաև այն փաստը, որ հայտնի ակնհայտ մոնտաժված ձայնագրության հրապարակումից երեք օր անց Ավետիք Չալաբյանը շարունակել է իր բնականոն կյանքը, որևէ կերպ չմիջամտելով քննությանը, չթաքնվելով, սակայն, դա անտեսվել է և այնուամենայնիվ Ա․Չալաբյանի նկատմամբ անհասկանալի հիմնավորմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել երկամսյա կալանքը:

Аветик Чалабян останется под арестом
Адвокаты арестованного 14 мая этого года Аветика Чалабяна обратились 25 мая в генеральную прокуратуру Армении с ходатайством об изменении меры пресечения в отношении А.Чалабяна и его освобождении под поручительство депутатов парламента Сейрана Оганяна, Ишхана Сагателяна, Элинар Варданян, Айка Мамиджаняна, Тиграна Абрамяна, бывшего вице-премьера Ваче Габриеляна и фонда «Арар». Однако ходатайство отклонено, в связи с чем группа адвокатов Аветика Чалабяна выступила с заявлением.
«Прокурор, нарушив срок рассмотрения ходатайств, наконец, после нашего публичного заявления отправил нам решение об отклонении поручительств. Прокурор, проигнорировал тот законодательный принцип Института поручительств, что в основу его решения должно лежать доверие к предоставившему поручительство лицу или организации. Он просто отметил, что «на данном этапе предварительного следствия не устранены и сохраняются основания и условия содержания под стражей обвиняемого А.Чалабяна и осуществляющий производство орган считает, что кроме ареста какая-либо другая мера пресечения не может быть действенной гарантией для обеспечения надлежащего поведения обвиняемого».
Оставив в стороне то, что по нашему утверждению, основания и условия ареста вообще отсутствуют, отметим, что заключение прокурора прямо противоречит законодательному значению Института поручительства. Суть поручительства именно в том, что если поручители пользуются высоким общественным доверием, то в случае наличия оснований и условий для ареста меняется мера пресечения. Устранение оснований и условий ареста само по себе создает для осуществляющего производство органа обязанность по собственной инициативе изменить меру пресечения.
Посему, если ожидать, что арест может измениться только в случае устранения этих оснований и условий, то поручительство будет лишено смысла и станет самоцелью. Прокуратура, фактически, не пытается приложить лишних усилий для обеспечения хоть кажущейся мотивированности и обоснованности своих решений. Вместо этого любой ценой и без обоснования стремиться держать под стражей Аветика Чалабяна как можно дольше. Естественно, это решение немедленно будет обжаловано в судебном порядке, однако считаем необходимым подчеркнуть, что оно еще раз доказывает, что в условиях действующей власти внутригосударственные механизмы уголовного правосудия по политическим делам абсолютно неэффективны и обусловлены исключительно политической целесообразностью», - говорится в заявлении.
Напомним, члену движения «Сплочение», общественно-политическому деятелю Аветику Чалабяну необоснованно, без какого-либо достоверного доказательства и грубейшими нарушениями уголовно-процессуальных процедур инкриминируется деяние, предусмотренное пунктом 2 части 3 статьи 163 Уголовного кодекса Армении. Деяние, которое декриминализировано по уже принятому и вступающему в силу с 1 июля 2022 года Уголовному кодексу.
Проявлением намеренного преследования и политического заказа является также тот факт, что через три дня после опубликования известной смонтированной записи Аветик Чалабян продолжал нормальную жизнь, не препятствуя каким-либо образом следствию и не скрываясь, однако, тем не менее, это было проигнорировано. По непонятным причинам, и в качестве меры пресечения в отношении Аветика Чалабяна был избран арест.