Դրամի արժևորումը կարող է որոշակի խնդիրներ առաջացնել արտահանող որոշ ընկերությունների համար. Մարտին Գալստյան
14/06/2022 16:04
Չեմ բացառում, որ դրամի արժևորումը կարող է որոշակի խնդիրներ առաջացնել արտահանող որոշ ընկերությունների համար, լրագրողների հետ զրույցում այսօր հայտարարեց Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը։
«Այստեղ հարցն այն է, թե ոնց ենք լուծելու այդ խնդիրը։ Տարբերակներից մեկը արհեստականորեն դրամի փոխարժեքը արժեզրկելն էր, բայց այդ պարագայում մենք ստեղծելու ենք գնաճային ավելի վատ իրավիճակ, որը հարվածելու է Հայաստանի բոլոր քաղաքացիներին՝ ներառյալ արտահանողներին։ Եթե իրավիճակը հանկարծ դարձավ անկառավարելի, այդ նույն արտահանող ընկերությունների մոտ առաջանալու են խնդիրներ», - հայտարարեց ԿԲ նախագահը։
Նա նշեց, թե այս պահի դրությամբ չափազանց կարևոր է, որ ԿԲ-ն կառավարության հետ համատեղ ունենա կոորդինացված քաղաքականություն, որի շրջանակներում կարողանան զբաղվել գնաճի խնդիրներով։
«Կառավարության կողմից էլ հասցեական մոտեցում լինի սեկտորային այն խնդիրներին, որոնք կարող են առաջանալ դրամի արժևորման արդյունքում», - ասաց Մարտին Գալստյանը։

Ревальвация драма может создать определенные проблемы для некоторых компаний-экспортеров – Мартин Галстян
14/06/2022 16:47
Председатель Центрального банка Армении Мартин Галстян не исключает, что ревальвация драма может создать определенные проблемы для некоторых компаний-экспортеров.
«Здесь вопрос в том, как мы решаем эту проблему. Один из вариантов – искусственная девальвация драма, но в таком случае мы создадим более плохую ситуацию с ростом цен, которая ударит по карману всех жителей Армении, в том числе экспортеров. Если ситуация вдруг станет неуправляемой, то у тех же экспортирующих компаний возникнут проблемы», - заявил сегодня на пресс-конференции Мартин Галстян.
Он отметил, что на данный момент чрезвычайно важно, чтобы Центральный банк проводил вместе с правительством скоординированную политику, в рамках которой можно заниматься проблемами роста цен.
«Со стороны правительства также должен проявляться адресный подход к тем секторальным проблемам, которые могут возникнуть в результате ревальвации драма», - сказал Мартин Галстян.