Դոհայում բացվել է «Արաբերեն հաղորդագրություններ Հայաստանից. ժառանգություն՝ մշակութային երկխոսության համար» ցուցադրությունը
14/06/2022 16:52
Դոհայում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած կառավարական պատվիրակությունն այցելել է Կատարի ազգային գրադարան, որտեղ բացվել է «Արաբերեն հաղորդագրություններ Հայաստանից. ժառանգություն՝ մշակութային երկխոսության համար» խորագրով ժամանակավոր ցուցադրությունը:
Գրադարանում վարչապետին դիմավորել է գրադարանի նախագահ, պետական նախարար Համադ Բին Աբդուլազիզ Ալ-Քավարին: Վերջինիս ուղեկցությամբ վարչապետը ծանոթացել ցուցադարությանը ներկայացված ցուցանմուշներին, այնուհետև շրջայց կատարել գրադարանում, գրառում կատարել պատվավոր հյուրերի մատյանում:
Ցուցադրությանը ներկայացված են Հայաստանի պատմության թանգարանի դրամագիտական և հնագիտական հավաքածուներից 9 կրկնօրինակ նմուշներ, որոնք ներկայացնում են «Դվին», «Արմինիա», «Հարունաբադ» և «Հալեպ» դրամահատարաններում թողարկված արծաթե ու պղնձե դիրհեմների, 752 թ. թողարկված ոսկե դինարի, «Բարդա» դրամահատարանում թողարկված պղնձե ֆելսի, ինչպես նաև 18-րդ դարով թվագրվող բրոնզե երկգլխանի կացնի նմուշներ՝ բուսական զարդանախշերով և կենդանակերպ պատկերներով։
Ցուցադրական պաստառներում կներկայացվեն հայ-արաբական երկարատև հարաբերություններին վերաբերող մշակութային արժեքներ և պատմական փաստեր։
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ ցուցանմուշները հայ-արաբական բազմադարյա բարեկամական կապերի ևս վկայությունն են, որոնք մեծապես կհետաքրքրեն ինչպես տեղացիներին, այնպես էլ այստեղ այցելող զբոսաշրջիկներին:

В Дохе открылась выставка «Записки на арабском языке из Армении: наследие во имя культурного диалога»
14/06/2022 20:06
Правительственная делегация во главе с премьер-министром Николом Пашиняном в Дохе посетила Национальную библиотеку Катара, где была открыта временная экспозиция «Записки на арабском языке из Армении: наследие во имя культурного диалога», сообщает пресс-служба правительства Армении.
Премьер-министра в библиотеке приветствовал президент библиотеки, государственный министр Хамад бин Абдель Азиз аль-Кавари. В сопровождении последнего премьер-министр ознакомился с представленными на выставке экспонатами, затем совершил экскурсию по библиотеке и сделал запись в Книге почетных гостей.
На выставке представлены 9 дубликатов из нумизматической и археологической коллекций Музея истории Армении, в которых представлены серебряные и медные дирхемы, выпущенные монетными дворами «Двин», «Арминия», «Харунабад» и «Алеппо», выпущенный в 752 году золотой динар, выпущенный монетным двором «Барда» медный фелс, а также экземпляры бронзовый двуглавый топор XVIII века.
На плакатах выставки будут представлены культурные ценности и исторические факты, связанные с армяно-арабскими многовековыми отношениями.
Премьер-министр Пашинян отметил, что экспонаты являются свидетельством многовековых армяно-арабских дружественных связей, которые будут представлять большой интерес как для местных жителей, так и для приезжающих сюда туристов.