Հայաստանում պայքարի ոգի կա․ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան
«Ֆրանսիայի հրապարակում երեկ Իշխանը թվարկեց «Դիմադրության» շարժման՝ մինչ այս պահն ունեցած ձեռքբերումները։ 14 թե 15 կետ նշեց։ Ես դրանց ևս մի քանիսը կավելացնեի։ Բայց ամենակարևորը թերևս այն է, որ Հայաստանում պայքարի ոգի կա։ Վերականգնվել է այդ ոգին։ Իսկ այդ ոգու տեր մարդիկ կոնսոլիդացվում են։ Սա ամենակարևորն է։
Ամենայն անկեղծությամբ եմ ասում, հանրային տրամադրությունների այն վիճակը, որ կար մարտի կեսերին, խայտառակություն ու մի բան էլ ավելի էր։ Ավելի վատ վիճակում մեր ժողովուրդը միայն 2020-ի նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին էր։ Բայց այն ժամանակ պատերազմը նոր էր ավարտվել, մարդիկ շիվարած էին, չէին հասկանում՝ ինչ է կատարվում իրենց շուրջ։ Իսկ ահա ընդամենը երեք ամիս առաջ այդ լոյալությունը լրիվ այլ պատճառներ ուներ։ Ժողովուրդն իրեն դատապարտված էր համարում։ Հիմա դա այլևս չկա։ Շարժումը ոչ միայն այդ մթնոլորտն է կոտրել, այլ ինչպես միանգամայն ճիշտ նշեց երեկ Իշխանը, նախանշել է մեր ժողովրդի ապագա ապրելակերպը։
Մնացած ամեն ինչը տեխնիկական հարցեր են, որոնք պարզապես պետք է ճիշտ կազմակերպել։ Ես ավելի քան վստահ եմ, որ Նիկոլի իշխանությունը Հայաստանում ապագա չունի։ Ավելին՝ այդ խնդիրը շատ արագ է լուծվելու՝ անկախ նրանից վրաններ կլինե՞ն Ֆրանսիայի հրապարակում, թե՞ ոչ։ «Դիմադրության» շարժումը դրա հիմքերն արդեն դրել է։ Մնացածում պետք է կենտրոնանանք բովանդակության վրա։ Ձևը հեչ կարևոր չէ»։

В Армении есть дух борьбы – Грант Мелик-Шахназарян
«Вчера на площади Франции Ишхан перечислил достигнутые до сих пор Движением сопротивления достижения. Отметил 14 или 15 пунктов. Я прибавил бы к ним еще несколько. Но самое важное, пожалуй, что в Армении есть дух борьбы. Этот дух восстановлен. А люди, обладающие этим духом, консолидируются.
Со всей искренностью говорю: то общественные настроения, которое были в середине марта, были позором и даже больше. В более плохом состоянии наш народ был в ноябре-декабре 2020 года. Но тогда война только закончилась, люди были опешены, не понимали, что происходит вокруг них. А вот всего три месяца назад эта лояльность имела совершенно другие причины. Народ считал себя приговоренным. Сейчас этого больше нет. Движение не только сломало эту атмосферу, а как правильно отметил накануне Ишхан, предопределило будущий образ жизни нашего народа.
Все остальное – технические вопросы, которые просто нужно правильно организовать. Я более чем уверен, что у власти Никола нет будущего в Армении. Более того, эта проблема решится очень быстро, независимо от того есть палатки на площади Франции или нет. Движение сопротивления уже заложило основы для этого. В остальном мы должны сосредоточиться на содержании. Форма не важна».