Գագիկ Մելքոնյանի հայտարարությունները հաստատում են իմ կասկածները քննիչ հանձնաժողովի իրական նպատակների մասին․ Դավիթ Տոնոյան
15/06/2022 09:38
ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանը հայտարարություն է տարածել։
«Տեղեկացա, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Մելքոնյանը՝ մեկնաբանելով «Պաշտպանության մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխությունները, խոսել է այն մասին, որ պաշտպանության նախարարը պետք է պարտադիր Նիկոլ Փաշինյանի թիմակիցը լինի եւ բառացի ասել է․ «էս պատերազմի ժամանակ, որ մենք տանուլ տվեցինք, հիմնական խնդիրներից մեկն այդ էր, որ իր թիմից չէին, որ կազմակերպված ձեւով, մենք գիտենք ինչ ձեւով փախուստներ կազմակերպեցին»:
Այս առիթով մի քանի շեշտադրում կանեմ.
1. Այն փաստը, որ Գագիկ Մելքոնյանը նախկինում բարձրաստիճան պաշտոններ է զբաղեցրել ՊՆ-ում, ամենեւին չի նշանակում, որ նա ունի պաշտպանական ոլորտի կազմակերպման անհրաժեշտ մասնագիտական որակներ պատերազմի արդյունքի մասին եզրակացություններ անելու համար:
2. Հպարտ եմ, որ Կառավարության անդամ լինելով՝ չեմ եղել մի «թիմում», որի անդամներից մեկը Մելքոնյանն է:
3. 2022թ. ապրիլին սպառիչ պատասխան եմ տվել այն հարցին, թե ինչու ինձ «քաղաքական թիմի» անդամ չեմ համարել եւ ինչով էր պայմանավորված իմ որոշումը՝ պաշտպանության նախարարի պաշտոնը ստանձնելու մասին:
4. Գագիկ Մելքոնյանի հայտարարությունները միայն հաստատում են իմ կասկածները ԱԺ «Քննիչ հանձնաժողովի» իրական նպատակների մասին:
5. Իմ խորին համոզմամբ, պաշտպանության նախարարը, հանդիսանալով Կառավարության անդամ եւ քաղաքական պատասխանատվություն ստանձնելով պաշտպանական ոլորտում Կառավարության ծրագրերի իրականացման համար, այնուամենայնիվ, պետք է դուրս լինի «քաղաքական-կուսակցական թիմի» տրամաբանությունից։
Ինչ վերաբերում է Կառավարության կողմից Ազգային ժողով ուղարկված ««Պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին, դրա վերաբերյալ իմ մասնագիտական կարծիքը կհայտնեմ հետո՝ մոտ ժամանակներս», - նշված է հայտարարությունում։

Заявления Гагика Мелконяна подтверждают мои сомнения относительно реальных целей следственной комиссии – Давид Тоноян
15/06/2022 12:11
Бывший министр обороны Армении Давид Тоноян распространил заявление.
«Узнал о том, что депутат от фракции «Гражданский договор» Гагик Мелконян, комментируя предлагаемые изменения в законе «Об обороне», говорил о том, что министр обороны обязательно должен быть членом команды Никола Пашиняна, и дословно сказал: «Во время этой войны, которую мы проиграли, одной из основных проблем было то, что они были не из его команды, что организованно, мы знаем каким образом организовали бегство».
В этой связи хочу акцентировать внимание на нескольких вопросах:
1.Тот факт, что Гагик Мелконян ранее занимал высокие посты в Минобороны, вовсе не означает, что он обладает необходимыми профессиональными организационными качествами в оборонной сфере, чтобы делать выводы об исходе войны.
2. Я горжусь тем, что, будучи членом правительства, я не был в «команде», одним из членов которой является Мелконяном.
3. В апреле 2022 года я дал исчерпывающий ответ на вопрос, почему не считал себя членом «политической команды», и чем было обусловлено мое решение занять должность министра обороны.
4. Заявления Гагика Мелконяна лишь подтверждают мои сомнения относительно  реальных целей «следственной комиссии» Национального Собрания.
5. По моему глубокому убеждению, министр обороны, являясь членом правительства и взяв на себя политическую ответственность за реализацию программ правительства в оборонной сфере, тем не менее, должен быть вне логики «политической-партийной команды».
Что касается направленного правительством в Национальное Собрание проекта закона «О внесении изменений и дополнений в закон РА «Об обороне», то свое профессиональное мнение об этом выскажу в ближайшее время», - отмечается в заявлении.